Afrin’e Hava Harekatı Başladı

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) uçakları, saat 17.00 sıralarında Afrin’i bombalamaya başladı.Türk Silahlı Kuvvetleri’nden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından, hudutlarımızda ve bölgede güvenlik ve istikrarı sağlamak maksadıyla, Suriye’nin kuzeybatısında Afrin bölgesinde, PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ’a mensup teröristleri etkisiz hale getirmek ve dost ve kardeş bölge halkını bunların baskı ve zulmünden kurtarmak üzere, 20 Ocak 2018 saat 17:00’dan itibaren ‘Zeytin Dalı Harekatı’ başlatılmıştır.”

TSK, PYD-YPG’nin Afrin’de başta çocuklar ve kadınlar olmak üzere sivilleri canlı kalkan olarak kullandığını belirtti.

Bianet’te yer alan haberde, Başbakan Binali Yıldırım, AKP’nin Bilecik kongresinde yaptığı konuşmada, “TSK havadan harekata başlamıştır” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Zeytin Dalı Harekatı ile ilgili, “BM dahil tüm taraflara bilgi verdik” dedi.

DHA’ya göre, Hatay’ın Hassa ilçesinde savaş uçakları, saat 17.00 sıralarında  Afrin’e geçip mevzileri bombaladı. Aynı zamanda Hassa ilçe sinindeki sınır birlikleri ile Kilis’teki sınır birliklerinden Afrin’e top atışları yapıldı.

Anadolu Ajansı, ÖSO militanlarının PYD kontrolündeki alanlara girmeye başladığını yazdı.

Mezapotamya Ajansı’nın Hawar Haber Ajansı’nın (ANHA) bölgedeki muhabirlerine dayandırdığı haberden bildirdiğine göre, çok sayıda TSK ve ÖSO üyelesi 10 tank ve 5 akrep tipi zırhlı araç ile Afrin’in Raco bölgesine bağlı Bilbile ilçesinin Baliya köyü karşısındaki Mercoq tepesine yerleşti. Mezapotamya Ajansı, TSK uçaklarının Afrin Cindirêsê ilçesi kırsalını bombaladığını belirtti.

DHA da, ÖSO militanlarının PYD denetimindeki Tel Rıfat, Maranez ve Minnag bölgesinde de konuşlu bir şekilde beklediği bilgisini geçti.


Ne olmuştu?

ABD liderliğindeki Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) Karşıtı Uuslararası Koalisyon, 14 Ocak’ta Suriye’deki müttefikleriyle kuzeyde Suriye-Türkiye sınırından, doğuda Irak-Suriye sınırına ve Fırat Nehri boyunca görev yapacak 30 bin kişilik bir sınır koruma gücü kuracağını açıkladı.

Sınır koruma gücünün yarısı oluşması planlanıyor. SDG’nin ana unsurunu ise YPG oluşturuyor.

Koalisyonun açıklamasına ilk tepki Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’dan geldi.

Afrin’e topçu atışı başladı

Afrin kantonuna yönelik Hatay’dan topçu atışları başladı. Ardından Erdoğan da operasyonun süreceğini açıklayıp “Harekat her an başlayabilir” mesajı verdi.

ABD’den “düzeltme”

18 Ocak’ta Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ve Pentagon Sözcüsü Eric Pahon yapılan açıklamalarda, Suriye sınırında “Sınır güvenlik gücü” (BSF) kurmayacaklarını söyledi.

Pentagon’un açıklamasında “Bu güvenlik güçleri DEAŞ savaşçılarının Suriye’den kaçmasını ve kurtarılmış bölgelerdeki güvenliği tehdit etmelerini engellemek üzere Suriye’ni içine odaklı” ifadeleri yer aldı.

ABD’den Türkiye’ye “Afrin’e saldırmayın” çağrısı

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, Türkiye’ye Afrin’e operasyon düzenlememesi için çağrı yaparken, Hiçbir şekilde sınır güvenlik gücü oluşturmuyoruz. Ne yaptığımızı Türklerle paylaştık. Amacımız IŞİD güçlerinden arındırılan bölgelerde, yerel güçlerin güvenliği sağlamasına yönelik. Bu sadece daha fazla eğitim ve IŞİD’in kaçış rotalarını engellemeye çalışmaktan ibaret” dedi.

Erdoğan: Operasyon başladı

20 Ocak’ta Erdoğan “Afrin operasyonu sahada fiilen başlamıştır. Bunu Menbic takip edecek. Madem Menbic’te bize verilen sözler şu ana kadar yerine getirilmedi, bunun gereğini yapmamıza kimsenin söyleyecek sözü olamaz” dedi.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.