İsviçre, ıstakozların da acı çektiğini kabul ederek canlı canlı haşlanmalarını yasakladı

İsviçre, ıstakozların da acı çektiği gerçeğini kabul ederek canlı canlı haşlanmalarını yasakladı. İsviçre hükümetinin hayvan hakları kapsamında düzenlediği kapsamlı bir reformun parçası olarak lokantalarda ıstakozların kaynar suya canlı canlı atılarak haşlanmasını yasakladı.

Hükümet kararın 1 Martta yürürlüğe gireceğini açıkladı. Karar ülkenin gastronomi sektörünü öfkelendirirken, ıstakozların ve benzer türlerin canlı pişirildiklerinde acı hissettiklerini savunan hayvan hakları aktivistlerini memnun etti.

Istakoz Hakkında

Istakoz denizlerde yaşayan kabuklulardandır. Renkleri türlere göre değişiklik gösterse de mavinin tonlarından yeşil, kahverengiye kadar renklerde görülebilir. 30-35 cm boy 4-5 kiloya kadar büyüyebilir.Istakozlar, pek çok deniz hayvanı gibi, yumurtlayarak ürerler. Dişi ıstakoz 5.000-100.000 kadar yumurta yumurtlar, bunları on bir ay kadar karnının altında saklar. Kışın derin sularda yaşayan ıstakoz ilkbahara doğru daha sığ sulara gelir. Bu sıralarda da yumurtalardan küçük yavrular çıkar.  ıstakozlar çoklukla 30 – 40 cm. uzunluğundadır. Büyük denizlerde daha büyük ıstakozlar bulunur. Boyu 1 m. yi, ağırlığı 10 kiloyu bulan ıstakozlara rastlanmıştır.

Yorumlar

yorumlar

Post source : http://www.dw.com/en/switzerland-bans-boiling-live-lobsters-in-animal-welfare-reform/a-42104175?utm_content=buffer48c4c&utm_medium=social&utm_source=twitter.com&utm_campaign=buffer

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.