Freedom House: Türkiye’yi özgür olmayan ülkeler arasında

Washington merkezli Özgürlük Evi, (Freedom House) yıllık raporunda 2017 yılında dünya genelinde özgürlüklerin gerilediğini belirtirken, ilk kez Türkiye’ye “özgür olmayan ülkeler” arasında yer verdi. ABD’nin notu da 3 puan azaltıldı.

Özgürlük Evi, “Demokrasi Krizde” başlığını kullandığı 2018 Dünya Özgürlükler Raporu’nda dünya genelinde demokrasinin “saldırı altında olduğu ve gerilediği” ve bu krizin, Amerika’nın da demokratik standartlarının “hızla aşınması” nedeniyle yoğunlaştığı görüşlerini dile getirdi.

Rapora göre, küresel özgürlükler 12 yıldır sürekli gerileme kaydediyor. 2017’de de 71 ülkede siyasi haklar ve sivil özgürlüklerde net gerilemeler görülürken, sadece 35 ülkede durum iyileşme gösterdi.  Raporda değerlendirilen 195 ülkeden 88’i (yüzde 45) “özgür”, 58’i (yüzde 30) “kısmen özgür” ve 49’u (yüzde 25) “özgür değil” kategorisinde yer aldı.

Raporu yansıtan Amerika’nın Sesi, (VOA) ilk kez Türkiye’nin “Özgür Olmayan Ülkeler” kategorisine dahil ettiğine işaret etti. Türkiye’nin notunun geçen yıla göre 6 puan gerilediğinin belirtildiği haberde, son 10 yılda da 34 puan düşüşle bu zaman diliminde en çok puanı düşürülen ülke olduğu kaydedildi.

VOA raporda, bu yılki ek düşüşün nedeni olarak, “gücü cumhurbaşkanlığında toplayan, derinden kusurlu anayasa referandumu, seçilmiş belediye başkanlarının hükümet tarafından atananlarla toplu olarak değiştirilmesi, insan hakları aktivistleri ve diğer ‘devlet düşmanı’ olarak nitelenen kişilere yönelik keyfi kovuşturmalar, devlet memurlarına yönelik devam eden temizlik operasyonları” gösterildiğine dikkat çekti.

“Rusya ve Çin’in, dünyadaki öncü demokrasilerde yaşanan gerilemeden, hem kendi içlerinde baskıları artırarak, hem de zararlı etkilerini diğer ülkelere ihraç ederek istifade ettiği” belirtilen raporda, 2017’nin önemli bir gelişmesinin, “ABD’nin, demokrasinin hem savunucusu hem de örneği olma konumundan çekilmesi olduğu” kaydedildi.

Amerika’da siyasi haklar ve sivil özgürlüklerde son 7 yıldır yavaş bir düşüşün olduğu ancak bu düşüşün 2017’de hız kazandığı ifade edilen raporda, bu durumun, Rusya’nın 2016 ABD başkanlık seçimlerine müdahale ettiği konusunda artan kanıtlar, yeni yönetim tarafından temel etnik standartlara yönelik ihlaller ve hükümetin şeffaflığının azalmasından kaynaklandığı belirtildi.

Raporda, “özgür olmayan ülkeler” kategorisine alınan 49 ülkeden 12’sinin siyasi haklar ve sivil özgürlükler açısından “kötünün de kötüsü” konumunda olduğu ifade edilerek, bu ülkeler en az özgür olandan başlayarak şöyle sıralandı: Suriye, Güney Sudan, Eritre, Kuzey Kore, Türkmenistan, Ekvator Ginesi, Suudi Arabistan, Somali, Özbekistan, Sudan, Orta Afrika Cumhuriyeti ve Libya.

Yorumlar

yorumlar

Post source :  (ANKA)

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.