Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği: İnsan-Hayvan Farketmez, Tecavüzcü Tecavüzcüdür!

Adalet Bakanlığı’nın 5199 sayılı Hayvan Koruma Kanunu’nda yapılacak değişiklikleri sunduğu tasarıda, hayvana tecavüz kabahat olmaktan çıkarılmıyor, TCK kapsamına alınmıyor.

Şu anda tecavüzcüye, 625 lira idari para cezası kesiliyor iken, yeni tasarıya göre, 2000 lira para cezası öngörülüyor. Bu tasarıyla, sahipsiz hayvanlara yönelik şiddetin savcılıklarca soruşturulabilmesi için, Orman ve Su işleri Bakanlığı tarafından yazılı başvuru şartı getiriliyor.

Bu da bireylerin ve STK’ların şikayetçi olmasının önüne geçilebileceği endişesi yaratıyor. Hayvan hakları savunucuları; tecavüz suçunun, TCK kapsamına alınarak en az 3 yıl hapis cezası ile cezalandırılmadığı takdirde, iyi hal indirimi de düşünüldüğünde, mahkemelerce verilebilecek hapis cezasının adli para cezasına çevrilebileceği veya ertelenebileceği ve hiçbir caydırıcılığı olmayacağı görüşünde.

Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği, bu tasarının hayvanları korumaktan çok uzak olduğunu, faillere yönelik hiçbir etkili yaptırımı olmadığını, aksine suça teşvik ettiğini söylüyor.

Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği’nden Özge Özgüner; “Yine hayvanların haklarını görmezden gelen bir tasarıyla karşı karşıyayız. Hayvana tecavüzün suç kapsamına alınmamasını, kabahat olarak görülmesini hiçbir şekilde kabul etmiyor, itiraz ediyoruz. Cinsel şiddete maruz bırakılan bireyin insan veya hayvan olması suçun mahiyetini değiştirmiyor, çünkü tecavüzcü tecavüzcüdür. Türcü ve erkek egemen toplumda kadınlar, çocuklar, hayvanlar zaptedilebilir bedenler olarak görülmekte. Önce bu zihniyetin değişmesi gerekiyor. Hayvanları Koruma Kanunu‘nda halen ‘hayvanla cinsel ilişki‘ tanımı geçmektedir. Herkesin bildiği üzere, cinsel ilişki tarafların rızası dahilinde olmak zorundadır, hayvanlar söz konusu olduğunda hiçbir şekilde cinsel ilişkiden söz edilemez. Tecavüzün ‘cinsel ilişki‘ şeklinde tanımlanması da, suç yerine kabahat olarak algılanmasına neden olmaktadır. Fail kendini üstün gördüğü ve bedeni üzerinde hak iddia ettiği herkesi hedef alabilir, bu insan da olabilir hayvan da. O yüzden cinsel şiddet suçu için, insan-hayvan ayırt etmeden fail odaklı bir ceza belirlenmelidir. Acilen, hayvanların mal değil, yaşamının farkında olan bireyler olduğu kabul edilmeli, yasalar buna göre düzenlenmelidir. Hayvana cinsel şiddet uygulayan faillere, iyi hal indirimi de göz önüne alınarak en az 3 yıl ertelemesiz hapis cezası verilmelidir.” diye konuştu.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.