Batı Trakya’da şeriat kuralları zorunlu olmayacak

Yunanistan Parlamentosu Batı Trakya’daki Müslüman azınlıkla ilgili oldukça kritik bir karara imza attı. Bugüne kadar müftüler aracılığıyla İslam aile ve miras hukuku esas alınarak karar verilen evlilik, boşanma ve miras konularında azınlık bireyleri medeni hukuktan da yararlanabilecek. Tasarı, genel kurulda oy çokluğuyla kabul edildi. Sadece faşist Altın Şafak milletvekilleri ‘Hayır’ oyu kullanırken, diğer tüm partilerin milletvekilleri ‘Evet’ dedi. Daha önceki düzenlemeye göre Yunan mahkemeleri müftülerin verdiği kararları esasa giremeden sadece usul yönünden inceleyebiliyordu.

 
Yeni düzenlemeyle birlikte Batı Trakya’da medeni hukuk kapsamındaki konularda davanın İslam hukukuna göre görülmesi için tarafların tamamının rızası gerekecek. Aksi halde konu Yunan mahkemelerinde görülecek. Miras konusunda şeriat hukukunun uygulanmasını isteyenlerin bu yönde bir vasiyetname bırakması gerekecek.

Tarafların mutabık kalması durumunda, karar verme konusunda isteğe bağlı olarak müftü yetki sahibi olacak. İlgili taraflardan birinin itiraz etmesi durumunda ise dava kamu mahkemelerinde görülecek.

Müftünün, yetkilerini mirasçıların haklarını koruyacak şekilde belirli bir çerçeve içinde kullanması için gerekli ekonomik kurallar cumhurbaşkanı kararnamesiyle belirlenecek.

Açık bir şekilde azınlığın miras ilişkileri sadece İslami kurallarla değil, medeni kanunla de belirlenebilecek. İsteyen diğer yolu seçebilecek. Daha önce İslami kuralları tercih etmiş olanlar, bu konudaki tercihlerini istediği an medeni kanunun uygulanması yönünde değiştirebilecek. Bugüne kadar yapılmış tüm resmi vasiyetnameler geçerli olacak ve uygulanabilecek.Düzenlemenin tüm Yunanistan vatandaşları için yasalar önünde eşit hak ve sorumlulukları genişlettiği belirtilerek, “Hükümet bu yasal düzenlemeyi hazırlayarak meclise getirmekle tarihi bir adım attı” dendi.

Yunanistan’ın, Avrupa Birliği (AB) üyesi bir ülke olarak, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi gibi belirli anlaşmaları gönüllü olarak kabullendiği ifade edilen açıklamada, hükümetin Müslüman azınlığın yaşam kalitesinin iyileştirilmesine yönelik adımlar atmaya devam edeceği vurgulandı.

 
Yunan basınına konuşan Eğitim ve Din İşleri Bakanı Kostas Gavroğlu ise düzenlemenin memnuniyet verici olduğunu, ancak azınlığın başka sorunlarının da bulunduğunu söyledi: “Bugünkü yasal düzenleme tüm sorunları çözmüyor. Önemli olan merkezi yönetimin daha muhafazakar noktalarda toplanmaması için azınlığın güvenini kazanıp kazanamayacağıdır. Bu kapsamda, azınlığın kimliğinin tehdit altında olduğunu düşünmemesi için tüm kurumlarla konuşulması önem arz etmektedir.”

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.