H&M’in ırkçı reklamı tepki çekti

İsveç merkezli giyim firması H&M’in siyah bir çocuğu “Ormandaki en havalı maymun” yazılı kıyafetle gösteren reklamı büyük tepki çekti. NBA yıldızı LeBron James’in de aralarında bulunduğu çok sayıda isim, H&M’i ırkçılıkla suçladı. H&M firmasından yapılan açıklamada ise özür dilendi ve fotoğraf kaldırıldı.

Rapçi Chris Classic’in yeniden tasarladığı ve söz konusu çocuğu “Dünyanın kralı” yazısı ve taçla resmeden görseli Instagram hesabından paylaşan LeBron James, “H&M bizi çok yanlış tanımışsın ve biz bunu kabul etmiyoruz” dedi. “Kral” lakaplı James, mesajında “Size bu fotoğrafa bakınca ne gördüğümü söyleyeyim. Genç bir kral görüyorum. Dünyayı yöneten, karşı konulamaz, engellenemez bir güç. Biz Afrikalı Amerikalılar her zaman engelleri aşmalıyız, insanları haksız çıkarmalı ve buraya ait olduğumuzu kanıtlamak için daha fazla çalışmalıyız ama biz zaten bunları yapmayı seviyoruz çünkü nihayetinde elde ettiklerimiz çok güzel” dedi.

H&M’in tepki çeken reklamı sonrası Kanadalı rapçi The Weeknd de firmayla olan bağlarını kestiğini açıkladı.

Öte yandan LeBron James’in de paylaştığı görseli hazırlayan Chris Classic, bunun nedenini şu sözlerle açıkladı: “Bunu, bu genç kralı bir daha H&M’in giymesi için para verdiği kıyafetle görmemek için yaptım. İsveç’te Persson ailesi ve 31 milyar dolarlarının umurunda olmayacağını biliyorum ama bu küçük adam bir gün kendi fotoğraflarını alaycı ifadelerle görecek çünkü İnternet’te hiçbir şey silinmez. Umarım göreceği fotoğraf bu olur.”

H&M NE DEDİ?
Firmadan TheWrap’e yapılan açıklamada söz konusu görselin kaldırıldığı ve ürünün satılmayacağı belirtildi. H&M, reklamın nasıl yapıldığına dair de detaylı soruşturma yürütüleceğini söyledi.

Not: Chris Classic’in arzu ve çabasına uygun olarak haberde H&M’in orijinal reklam görseli kullanılmamıştır.

Yorumlar

yorumlar

Post source : https://www.evrensel.net/haber/342852/h-amp-min-irkci-reklami-tepki-cekti

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.