Trump, Green Card’ın da rafa kaldırılacağının sinyalini verdi

Ankara ile Washington arasında yaşanan vize krizi geçtiğimiz hafta sonlandı fakat ABD Başkanı Donald Trump, ülkesinde yıllardır uygulanan göçmen yasalarına karşı savaş açtığını dün vurguladı. Trump, Green Card’ın da rafa kaldırılacağının sinyalini verdi.

Reuters’ın geçtiği haberde, Trump’ın başta ABD’ye çocuk yaşta gelen kaçak göçmenlere yasal statü sağlayan DACA programı ve Türkiye de dahil her yıl milyonlarca insanın başvurduğu Green Card (Yeşil Kart) uygulamasını rafa kaldıracağını vurguladığı açıklamalara yer verildi.

Trump şöyle konuştu, “Amerikalı çalışanlara hizmet edecek ve onlara güvenlik sağlayacak bir göçmen programı üzerinde çalışıyoruz. Zincirleme göçmenlik tam bir felaket ve vize kurası ABD ekonomisi için kötü” dedi.

Trump’ın burada sözünü ettiği vize kurası sistemi, her yıl milyonlarca insanın başvurduğu ve bu yılın Mayıs ayında açıklanacak Yeşil Kart kurasından başkası değil. Trump, vize kura sisteminin diğer ülkeler tarafından alay konusu olduğunu da öne sürdü. Trump Ağustos 2017’de DACA’nın sonlandırılacağını duyurmuştu.

Yorumlar

yorumlar

Post source : (Cumhuriyet)

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.