Her yıl kişi başına kilomuz kadar plastiği doğaya atıyoruz

Hesap ortada. 1950’de dünyada plastik üretimi “sıfır” kiloymuş. 1976’da 50 milyon tonu bulmuş, 2002’de 200 milyon tona çıkmış. 2015’te ise 340 milyon ton. 2025 tahmini 500 milyon ton. Çünkü petrol, gaz şirketleri plastik üretiminde büyük çaplı yatırımlara başlamışlar. Sonuçta bunların çoğu denizlere ulaşacak. Uzmanlar “Denizlerde mahşer yaşanıyor.” diyorlar, “Orada bir ölüm kalım savaşı söz konusu.”

Başka bir deyişle, denizler sağlıklı yaşama izin vermeyen bir çöplüğe dönüşecekler. Kullanıp oraya buraya atacağımız plastiklerle. Yaratacağımız plastik tepeleri, dağlarıyla. Sonra da parçalanıp un ufak olacaklar. Derelere, ırmaklara katılarak doğru denizlere.

 

Fosil yakıt firmaları (petrolcüler, gazcılar) son 6 yıl içinde plastik üretimi yapan girişimlere 180 milyar doları geçen yatırım yapmışlar. Şimdiye kadar görülmedik bir artış. Bunların başını Exxon Mobile Chemical ve Shell Chemical çekiyor. Hem de dünya alemin “Aman, plastikten uzak duralım.” demeye başladığı bir ortamda.

Bu yeni gelişmenin arka planında özellikle ABD’de patlak veren “kaya gazı” (şeyl gaz – shale gas) atılımı var. Toprağın derinliklerindeki kayalarda yerleşik olan gaz bu. Doğalgaza alternatif olarak kabul ediliyor.

Oldukça yeni bir olanak bu. Belli arazilerde çok derinlere inen sondajlar yapılıyor, tonlarca su sıkılarak bu gaz elde ediliyor. Bölgenin suyuna büyük oranda el koyan bir girişim. Bölge sakinlerinin çaresiz yakınmaları bir yana.

Yepyeni bir teknoloji söz konusu. Doğalgaz elde etmenin çok altında bir maliyeti var bunun. Bu nedenle de yatırımlar hızla artmış durumda. Özellikle Başkan Trump’ın getirdiği ortam içinde. Bu işlerin içinde olup gelişmeden çıkar sağlayanlar bir devrim yaşandığını ifade ediyorlar; gaz elde etme maliyetinin üçte bire indiğini belirtiyorlar.

Bu gelişmenin plastik kullanımını pompalayacağını vurgulayıp esasa meseleye geri dönelim. Bir araştırmaya göre,
• Dünyanın tamamında
• Her dakika
• 1 milyon plastik şişe
• Satın alınıyor
• Ve kullanılıp atılıyor

Yani bu plastiklerin önemli bir bölümü şöyle böyle denizlere ulaşıyor.

Acaba günün birinde denize aşağıdaki gibi mi gireceğiz?

Atila Alpöge, Ekogazete, 28.12.2017 / Yararlanılan kaynak: Matthew Taylor, The Guardian, 26.12.2017

Yorumlar

yorumlar

Post source : https://ekogazete.wordpress.com/2017/12/28/her-yil-kisi-basina-kilomuz-kadar-plastigi-dogaya-atiyoruz/

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.