Almanya 2018’e Nükleer Reaktör Kapatarak Girdi

Almanya’nın nükleer enerji planlarını askıya alma kararı kapsamında Bavyera eyaletindeki Gundremmingen nükleer santralindeki C reaktörü 31 Aralık’ta kapatıldı.

Münih’in kuzeybatısında yaklaşık 120 kilometrelik bir alana yayılan ve 33 yıldır faaliyet gösteren santrallin kapatılması için yüzlerce protesto gösterisi düzenlenmişti. Buna karşılık Gundremmingen’deki C ünitesinde bulunan reaktör 2021 yılına kadar faaliyette kalmaya devam edecek.

Çevre aktivistleri C ünitesinin açık kalmasını protesto etmeyi sürdüreceklerini açıklarken, Almanya Yeşiller Partisi de bu üniteyle ilgili endişelerini dile getirdi.

Almanya Yeşiller Partisi Enerji Sözcüsü Martin Stümpfig, “B reaktörünün kapatılmasından son derece memnunuz ama aynı zamanda C reaktörü hala bir saatli bomba gibi duruyor” açıklaması yaptı.

Nükleer güç karşıtları Grundremmingen’deki reaktörlerin Fukuşima faciasına neden olan reaktörlerle aynı tip olduğunu kaydediyor.

Almanya’da çevre aktivistlerinin nükleer karşıtı protestolarının yaklaşık 40 yıllık bir geçmişi var. İsviçre hükümeti güvenliğin ana öncelik olduğunu açıklayarak ülkedeki nükleer santral planlarını askıya aldığını duyurmuştu. İsviçre’de dört nükleer santral bulunuyor. Bu santrallarda toplam beş aktif reaktör var.

Ülkenin elektrik enerjisi ihtiyacının yüzde 40’ını bu santrallar karşılıyor. Ancak bazı nükleer santrallar, ömürlerini tamamlamak üzere.

Geçtiğimiz yıl alınan kararla üç yeni santralla ilgili onay süreci askıya alındı.  İsviçre’de 2017 Mayıs’ında yapılan referandumda halkın yüzde 58,2’si nükleer enerjiden çıkışa ve yenilenebilir enerjilerin desteklenmesine “Evet” dedi.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.