Cumhuriyet Tutuklusu Emre İper’in ByLock Kullanmadığı Belirlendi

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın açıkladığı bilgi ve iradeleri dışında haberleşme programı ByLock IP’lerine yönlendirilmiş olan 11 bin 480 GSM numarası kullanıcısı arasında Cumhuriyet davası tutuklusu Emre İper de var.

Cumhuriyet’in haberine göre içinde namaz ve ezan saatlerini gösteren, müzik programlarının yer aldığı Mor Beyin adlı aplikasyonu indiren ve kullananların belirli dönemlerde ByLock ana serverlarına yönlendirildiği ve sanki ByLock kullanıyormuş gibi göründüğü tespit edildi.

11 bin 480 GSM’lik listenin savcılık ve mahkemelere gönderildiği belirten Ankara Başsavcısı Yüksel Kocaman, tutuklu olan yaklaşık bin kişinin başka delil yoksa tahliye edilmesi gerektiğini bildirdi.

Listede Cumhuriyet davasından 266 gündür tutuklu olan Cumhuriyet gazetesi muhasebe çalışanı Yusuf Emre İper de var.

Cumhuriyet’DE Alican Uludağ imzalı haberde İper’in duruşmalarda ByLock kullanmadığını ısrarla söylemesine, bilirkişi raporuyla ispatlamasına karşın tahliye edilmediği vurgulandı.

Başsavcılık İper’in de yer aldığı listeyi İstanbul Başsavcılığı’na gönderdi.

İper, ByLock kullanıcısı olduğu gerekçesiyle 7 Nisan’da gözaltına alınmış, 18 Nisan’da ise tutuklanmıştı. Hakkında FETÖ üyesi olduğu iddiasıyla dava açılan İper’in davası, ana Cumhuriyet davası ile birleştirilmişti.

Cumhuriyet avukatlarının talebi üzerine İper’in telefonlarını inceleyen adli bilirkişi Koray Peksayar, “İper’e ait telefonun yedeğinde yapılan arama sonucunda Bylock adlı yazılımın kurulduğuna ya da kurulup kaldırıldığına dair ize rastlanmamıştır” sonucuna varmış, ikinci bilimsel uzman görüşü hazırlayan Tuncay Beşikçi de raporunda İper’in telefonunda ByLock yüklü olmadığı ve hiçbir zaman da bu programı kullanmadığını bielirtmişti.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.