ABD Vize Başvuru Kısıtlamasını Kaldırdı

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Ankara Büyükelçiliği vize başvurularında randevu kısıtlamasını kaldırıldığını açıkladı. Büyükelçilik açıklamayı Twitter hesabından duyurdu.

Açıklama şu şekilde:

“Ekim ayından bu yana Türkiye hükümeti, Türkiye misyonumuzdaki yerel çalışanlara yönelik başka bir soruşturma bulunmadığı, Büyükelçilik ve Konsolosluklarımızda yerel çalışanlarımızın, Türkiye yetkilileriyle iletişim de dahil olmak üzere resmi görevlerini yerine getirdikleri için gözaltına alınmayacağı veya tutuklanmayacağına dair üst düzeyde sağladığı güvenceye bağlı kalmıştır. Ayrıca Türkiye hükümeti ileride yerel çalışanlarımızın birini gözaltına almak ya da tutuklama istediğinde, Türkiye makamlarının Amerikan hükümetini önceden bilgilendireceğini de kaydetmiştir.”

“Söz konusu güvencelere karşı gösterilen bağlılığa istinaden, ABD Dışişleri Bakanlığı, güvenlik durumunun, Türkiye’de vize hizmetlerinin yeniden tamamen başlatılmasına yetecek düzeyde iyileştiğine inanmaktadır. Tutuklu yerel misyon çalışanlarımıza yönelik mevcut iddialara ilişkin ciddi kaygılarımız sürmektedir. Aynı şekilde, OHAL altında tutuklanan Amerikan vatandaşlarının davalarına ilişkin kaygılarımız da devam etmektedir. ABD yetkilileri, bu davaların tatmin edici bir şekilde çözüme ulaştırılması için Türkiyeli muhataplarıyla görüşmelerini sürdürmektedir.”

Ne olmuştu?
ABD, ABD İstanbul Başkonsolosluğu çalışanı Metin Topuz’un, 4 Ekim’de “Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) soruşturması” kapsamında tutuklanması, Topuz’un soruşturmasına ilişkin bilgilerin Başkonsolosluğun bilgilendirilmesinden önce hükümete yakın medya organlarında yayınlanması üzerine 8 Ekim’de göçmen olmayan her türlü vize hizmetlerini askıya aldı.

Hemen ardından 9 Ekim’de de Türkiye Washington Büyükelçiliği Twitter hesabı üzerinden ABD’nin yaptığı açıklamaya benzer bir açıklama yaparak vize ve e-vize uygulamalarının askıya alındığını duyurdu.

17 Ekim’de ABD’nin Türkiye Büyükelçiliği, “acil, insani ve sağlık durumuyla” ilgili vize başvurularının ziyarete açıldığına dair açıklama yaptı.

7 Kasım’da ABD’nin Ankara Büyükelçiliği, misyonlardaki yerel çalışanlara yönelik başka bir soruşturma bulunmadığına ilişkin Türkiye hükümetinden üst düzeyde güvence alındığını, yerel çalışanların resmi görevlerini yerine getirirken gözaltına alınmayacaklarına veya tutuklanmayacaklarına ilişkin de güvence alındığını belirterek kısıtlı vize işlemlerini yeniden başlattı. Ancak Türkiye söz konusu güvence açıklamasını yalanladı.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.