Şiddetsiz eylem takvimi: şiddetsizeylem.org yayında

10 Aralık 2017 itibariyle şiddetsiz eylem takvimini İnternet kullanıcılarına açan Şiddetsizlik Eğitim ve Araştırma Merkezi, doksanlı yıllardan başlayarak çevre, savaş karşıtı ve kadın hareketlerinin gerçekleştirdiği eylemlerden hazırlanan seçkiyi “www.siddetsizeylem.org” adresi üzerinden paylaşıyor.

 

Bir başvuru kaynağı oluşturmak ve aktivistlere yaratıcı eylem biçimlerine dair bir repertuvar sunmanın amaçlandığı çalışma için incelenen 3 ayrı hareketten toplam 117 farklı şiddetsiz eylem yöntemine ulaşıldı.

Sitenin tasarlanırken kullanımın kolaylığının öncelikli olmasına dikkat edildiği çalışmada kullanıcıların spesifik aramaları için ayrıntılı arama seçeneği bulunuyor. Veri tabanında ise iki tür kullanım biçimi yer alıyor: listeleme ve haritalama.

Listeleme; kullanıcılara yer, tarih, eylem tipi, gerçekleştirenler bağlamında sonuçları görme olanağı sağlıyor.Ayrıntılı arama ile kullanıcıya dilediği değişkenlerle arama yapma olanağı sunuluyor.

Site aynı zamanda veri tabanı kullanıcının yeni veri girmesine açık olarak tasarlandı. Kullanıcı veri tabanında yer alması gerektiğini düşündüğünü eylemlerini siteye yükleyebiliyor.

Şiddetsizlik Eğitim ve Araştırma Merkezi 2014 yılında İstanbul’da kuruldu. Her gün, her koşulda, hep birlikte şiddetsiz bir dünya hayaliyle şiddetsizlik hakkında eğitim ve atölye çalışmaları yapmak, alanda hazırlanan yazılı ve görsel materyallere ulaşmak, yeni materyaller üretmek amacıyla çalışmalarını sürdürüyor.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.