Çocuklara Yönelik Riskli İçerik Üreten Youtubera Ödül

Çocuğa Karşı Şiddeti Önlemek için Ortaklık Ağı, geçtiğimiz hafta Pantene -Hürriyet Gazetesi işbirliğinde Altın Kelebek Ödülleri kapsamında  youtuber kategorisinde  Enes Batur isimli kişiye ödül verildiğini ancak Batur’un çocuklara yönelik riskli içerik ürettiğini açıkladı.

Açıklama şöyle; “Geçtiğimiz hafta Pantene – Hürriyet Gazetesi işbirliğinde Altın Kelebek Ödülleri kapsamında ilk kez en iyi youtuber kategorisinde ödül verildiğini ve bu ödülün de Enes Batur’a verildiğini öğrenmiş bulunuyoruz.

‘Takipçileri önemli ölçüde çocuklar’

Enes Batur’un takipçisi çok bir youtuber olmasından hareket edildiğini anlıyoruz. Ancak ürettiği videoların içeriğinin hiç dikkate alınmamasının bizi kaygılandırdığını dile getirmek isteriz. Zira, bu yaklaşım ile bir gün çocuklar bakımından çok daha tehlikeli içeriklere de ödül verilmesi riski bulunmaktadır.

“Enes Batur,  takipçileri önemli ölçüde çocuklar olan bir youtuber. Oyunları anlatırken cinsiyetçi küfürlerin yanında çocuk istismarı eylemlerini de küfür olarak kullanıyor. Örnek olarak aşağıdaki videoyu dikkatinize sunuyoruz: https://www.youtube.com/watch?v=2yysFC3Y9RY

“Bu örnek, hiçbir yetişkinin uzun süre seyredemediği, oyunun kendisi çocuğa yönelik şiddet olan, seslendirmesi ile bu şiddetin bir kez daha katlandığı ve tecavüz ile tehdit gibi yeni şiddet türlerinin eklendiği bir video.”

Çocuk istismarını normalleştiriyor”

“Çocuk istismarını normalleştiren bu ödül nedeniyle Pantene markasını ve bağlı olduğu Procter and Gamble Markasını, Hürriyet Gazetesini ve jüri üyelerini kınadığımızı, bu hatanın düzeltilmesini ümit ettiğimizi bildirmek isteriz.”

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.