Arkeoloji mezunu polislerin görev aldığı operasyonda 26 bin eser ele geçirildi

İstanbul’da, tek seferde en çok tarihi eser ele geçirilen operasyon olarak kayıtlara geçecek büyüklükte bir operasyon gerçekleştirildi. İstanbul Polisi, tarihi eser kaçakçılarına yönelik operasyon düzenledi. “Zeus” adı verilen operasyon ‘tek seferde en fazla eserin ele geçirildiği operasyon’ olarak da kayıtlara geçti. Operasyonda Miken Dönemi’ne ait kılıçtan, 2.000 yıllık kraliçe tacına, sikkelerden, haç örneklerine kadar toplamda 26.400 eser ele geçirildi.

Operasyon, İstanbul Emniyeti’ne bağlı Kaçakçılıkla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince gerçekleştirildi. Polisi harekete geçiren olay, bir ihbarla başladı.

Yurtdışına tarihi eser kaçırmak isteyen bir şebekeyi belirleyen Kaçakçılık Polisi, durumu İl Emniyet Müdürüne aktardı. Bunun üzerine özel bir ekip oluşturulması kararı alındı. Günlerce süren çalışmalarda şebeke üyeleri tespit edildi.

Araştırmaların ardından operasyon kararı alındı. İstanbul, Düzce, Rize, Kars ve Çanakkale’de eş zamanlı baskınlarda, çete üyeleri gözaltına alındı. Operasyonda 26.400 parça tarihi eser ele geçirildi, 13 şüpheli gözaltına alındı.

Ele geçirilen eserlerin birçok müzede bulunandan daha fazla olduğu öğrenildi. Şüphelilerin adreslerinde yapılan aramalarda, Hitit, Mısır, Miken, Fenike, Urartu kültürlerinin yanı sıra Helenistik ve İslami döneme ait eserler ile 5-10 milyon yıl önce oluştuğu tahmin edilen fosillerin de arasında bulunduğu 26.456 parça tarihi eser ele geçirildi.

istanbul Emniyet Müdürlüğü’nde sergilenen eserlerin oldukça önemli eserler olduğu belirtildi. Kaçakçılık Şube Müdürlüğü’nde görevli Arkeoloji mezunu polislerin de yer aldığı operasyonda ele geçirilenlerin bugüne kadar tek seferde ele geçirilen en yüksek miktar olduğu belirtildi.

Ele geçirilen eserler arasında, Helenistik Döneme ait Helius’un betimlendiği paha biçilmez kraliçe tacı, Hermes heykeli, Miken kültürüne ait kılıç dikkat çekti. Şüphelilerin, emniyetteki işlemleri sürüyor. Bulunan eserler, İstanbul Arkeoloji Müzeleri’ne teslim edilecek.

 

Yorumlar

yorumlar

Post source : AA – İHA

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.