Trump’tan Kudüs Kararına Destek Veren Ülkelere Resepsiyon

Birleşmiş Milletler (BM) büyükelçilerine gönderdiği “Trump bunu hatırlayacak” mektubuyla gündeme gelen ABD’nin BM Daimi Temselcisi Nikki Haley’in, bu kez BM Genel Kurulu’nda dün akşam yapılan oylamayla ilgili bir mektup gönderdiği öğrenildi.

Haley, son mektubunda söz konusu ülkelere ‘ABD ile olan dostluklarından dolayı bir teşekkür’ olarak nitelenen bir resepsiyon verileceğini ve bu resepsiyonun 3 Ocak Çarşamba günü yapılacağı belirtti. 

Türkiye’nin girişimleriyle hazırlanan ve ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs kararını eleştiren karar tasarısı, BM Genel Kurulunda ABD’nin tehditlerine rağmen 9’a karşı 128 oyla kabul edilmişti. Oylamada 35 ülke çekimser kalırken 21 ülke de oylamaya katılmadı.

Bunun yanı sıra Avustralya, Antigua-Barbuda, Arjantin, Bahama Adaları, Benin, Butan, Bosna Hersek, Kanada, Hırvatistan, Çekya, Dominikler, Ekvator Ginesi, Fiji, Haiti, Jamaika, Letonya, Lesoto, Kamerun, Kolombiya, Kiribati, Malavi, Macaristan, Meksika, Panama, Paraguay, Filipinler, Polonya, Romanya, Ruanda, Solomon Adaları, Güney Sudan, Trinidad Tobago, Tuvalu, Uganda ve Vanuatu ise oylamada çekimser kalmıştı.

Öte yandan Mikronezya, Palau, Nauru ve Marshall Adaları gibi ülkelerin ‘hayır’ oyu vermeleri, bu ülkeleri sosyal medyanın gündemine taşıdı. Google’da söz konusu ülkelerin nerede olduğuna dair aramalar arttı.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.