OHAL İnceleme Komisyonu ilk kararını verdi

Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu, ilk kararlarını verdi. Komisyonda incelenen 100’e yakın dosya karara bağlandı. Verilen kararlarda çoğunlukla Alınan karar göre en az bir kişinin işe iade talebi reddedildi. Mesleğe iade yönünde de az sayıda karar olduğu da aktarılanlar arasında. Mesleğe iade edilen isimler henüz belli değil.

Evrensel’de yer alan haberde sözlü ifade verme veya tanık dinlemeden alınan kararı değerlendiren Hukukçu Prof. Dr. Yaman Akdeniz, ilk kararın bir buçuk sene sonra verilmesine dikkat çekerek bundan sonra ret kararı verilen başvurucuların ilk olarak idari mahkeme, sonrasında da AYM ve AİHM gibi süreçlerin başlayacağına işaret etti ve bu sürecin 7-8 seneyi bulabileceğini söyledi. 

Sosyal medya hesabı Twitterdan açıklama yapan Yrd. Doç. Dr. Kerem Altıparmak ise, “OHAL Komisyonu karar vermiş ama kendi sitesinde buna ilişkin hiçbir bilgi yok. Karar hangi ilkeye, hangi kurala göre verildi? Dava açacak kişi bu komisyonun doğru karar verip vermediğini, başvuruculara eşit davranıp davranmadığını nasıl saptayacak? Neyin davasını açacak?” dedi.

Meslekten ihraç edilenler, bursu kesilen öğrenciler, rütbeleri alınan emekli güvenlik personeli, kapatılan kurum ile kuruluşlara ilişkin başvurulara bakmak üzere 685 sayılı KHK ile kurulan ve 22 Mayıs’ta göreve başlayan OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu’na bugüne kadar 103 bin 276 başvuru yapıldı.

Meslekten ihraç edilen ve başvurusu kabul edilenlerle ilgili kararlar, Devlet Personel Başkanlığı’na bildirildi. Başvurusu kabul edilen kişiler, 685 sayılı KHK’daki hüküm gereğince, eski statülerine ve unvanlarına uygun kadro ve pozisyonlara 15 gün içinde atanabilecek.

OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu’nun ret kararlarına karşı yargı yolu açık olacak. Kararlara ilişkin Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) tarafından yetkilendirilen idare mahkemelerine dava açılabilecek. Komisyon, diğer başvurularla ilgili değerlendirmelerini sürdürüyor.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.