İhtiyaç sahiplerinin ücretsiz alışveriş yapabildiği Destek Market

TİDER, ihtiyaç sahiplerinin önceden belirlenmiş alışveriş limitlerine göre temel ihtiyaçlarını ücretsiz olarak karşılayabildikleri bir destek marketi olarak kurgulanmış.

Geçtiğimiz yıl mart ayında Global Foodbanking Network tarafından dünyanın sayılı gıda bankası profesyonelleri arasından inovasyon ödülüne layık bulunmuş çok özel bir kurum. Şimdi kullandıkları Destek İnsan Kaynakları modülüyle tüm yurda yaymayı hedefliyorlar.

Serhan Süzer’le TİDER’in kuruluşu Yeşilist’e konuştu.

Ergem Şenyuva: Tider nasıl doğdu, biraz anlatır mısın?
Serhan Süzer: 2010 senesinde bir gıda perakende firmasının yöneticisiyken bir sosyal sorumluluk projesine imza atmak istiyorduk. Tam bu dönemde gıda bankacılığını geliştirmeyi hedefleyen, farklı ülkelerden gıda bankalarının üye olduğu Global Food Banking Network’ün (Küresel Gıda Bankacılığı Ağı) kurucu başkanı Bob Horney Türkiye’ye geldi. Kendisinin şerefine bir akşam yemeği düzenlendi ve tüm dünyada aynı yardımları ihtiyaç sahiplerine ulaştırarak gıda israfını azaltan “gıda bankacılığı” sistemini hepimiz ilk defa kendisinden dinledik.

Sonrasında sekiz gıda üreticisi ve perakendecisi bir araya gelerek Gıda Bankacılığı Derneği’ni kurduk. Amacımız kendi kurduğumuz derneğimiz aracılığıyla gıdaları şeffaflık, tarafsızlık, dürüstlük ve sürdürülebilirlik prensiplerini uygun bir şekilde ihtiyaç sahiplerine dağıtmaktı.

O dönem Türkiye çapında bağışlar yaptığımız gibi, dernek olarak kurulan diğer gıda bankalarına da danışmanlık veriyorduk. Kendimizi ilk başından itibaren çatı kuruluşu olarak konumladık. 2014 yılında da yaptığımız genel kurulda oy birliğiyle derneğimizi yeniden yapılandırma kararı aldık.

Buna göre her şeyin idealini sergileyeceğimiz bir gıda bankasını kendimiz açmaya karar verdik. Bir de kişilerin gıda, temizlik ürünleri ve kıyafet gibi temel ihtiyaçlarını karşılamanın sürdürülebilir olmadığına ve ihtiyaç sahiplerini istihdama kazandırarak gıda bankacılığını sürdürülebilir kılmak istedik. Böyle entegre bir model kurguladık ve ismimizi de değiştirerek Temel İhtiyaç Derneği olarak yolumuza devam ettik. 2015 yılının şubat ayında İlk Destek Marketimizi Maltepe’de açtık. Aynı dönemde istihdam programımızı da başlattık.


E.Ş.: Tider nedir ve Türkiye’nin bu konudaki ilk gıda bankası olarak nasıl bir fark yaratıyor?

S.S.: Tider, israfın önlenmesinde yapılan en ciddi ve sistematik çalışmadır. Biz kurulduktan sonra da bir çok gıda bankasının kurulmasına ve sistemin oluşturulmasına ön ayak olduk. Çatı kuruluşu misyonumuz devam ediyor.

Bu arada Türkiye’ye en uygun modeli teknolojiyle entegre ederek ortaya çıkardık. İhtiyaç sahiplerinin gıda, temizlik ürünleri ve kıyafet gibi temel ihtiyaçlarını standartları yüksek bir süpermarkette alışveriş olanağı sunarak, yani insan onuruna yakışır şekilde karşılar.

En önemlisi, derneğin ana misyonu insanların kendi ayaklarının üzerinde durmalarını sağlamaktır. Bunu da şehirlerde Destek İnsan Kaynakları’nın (Destek İK) yaptığı meslek edindirme çalışmaları sayesinde gerçekleştirir.

İlk Destek Market Maltepe, açıldığı 2015 Şubat ayından bu yana, paydaşlarımızın da yoğun katkısı ile Maltepe’de yaşayan 5.000’in üzerinde ailenin faydalandığı bir merkez haline geldi. İlk yılında son bağışlarla 900 bin TL’yi aşan miktarda temel ihtiyaç maddesi, iade ve imhaya gitmek yerine ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmış oldu. Bu konu gıda bankalarının tüm dünyada kabul gören en önemli değerlerinden biridir. İsrafın ve bununla bağlantılı atık ve çevresel olumsuz etkilerin önlenmesi çok önemli.

Gıda Bankacılığı ilk defa 1960’lı yıllarda Amerika’da ortaya çıkmış. Oradan Kanada’ya ve Avrupa’ya yayılmış. Amerika’da her yedi kişiden biri gıda bankalarından yararlanıyor. Dünya genelinde gıda bankacılığı bilinen ve teşvik edilen bir olgu. Örneğin Fransa’da marketlerin kullanılabilir gıda atıklarını gıda bankalarına bağışlamaları zorunlu hale getirildi. Türkiye’de henüz biz bu aşamada değiliz. Türkiye’de gıda bankacılığının yaygınlaştırılması üzerine çalışmalar yapılıyor.

Şu anda TBMM’de gıda bankacılığı ile ilgili çalışan bir Dilekçe Komisyonu var. Dilekçe Komisyonu üyeleri iki yıllık bir süreçte bu konuda araştırmalar yaptılar, örnekleri incelediler. Bizi de iki kere konuşma yapmak üzere Meclis’e çağırdılar. Biz de kendi modelimizi ilgili milletvekili ve bürokratlara anlattık. TBMM’de yaptığımız görüşmelerde hem modelimizin faydalarını hem de yaşadığımız problemleri aktardık. Burada üzerinde durulması gereken en önemli konu ürün bağışlarının artırılmasına yönelik çalışmalar yapılması gerekliliği.

Üreticilerin, perakendecilerin gıda bankacılığı ve israf konularında farkındalıkları artırılmalı. Ayrıca bireylerinde farkındalıkları arttırılmalı. Sonuçta tüketiciler gıda bankacılığına katkıda bulunmayı isterse bu işler daha büyük bir ivme kazanır.

Türkiye’de gıda bankacılığının şeffaflık, tarafsızlık, dürüstlük ve sürdürülebilirlik prensiplerinde işlemesi ve standartlarının yükseltilmesi için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz.

E.Ş.: TİDER’den kimler yararlanabiliyor?
S.S.: Destek Market’lerden ve sonrasındaki istihdam ve yönlendirme çalışmalarından faydalanacak aileler derneğimiz tarafından çeşitli kurumlarla işbirliği ile belirleniyor. Kaymakamlıklar, belediyeler, muhtarlıklar, alanda çalışan diğer STK’lar gibi çeşitli kurumlara başvuru formu, gerekli evrak listesi ve tanıtım broşüründen oluşan başvuru kitlerimizi bırakıyoruz. Bu kitler aynı zamanda Destek Marketlerimizden de temin edilebiliyor.

Başvuru formunu dolduran ve gerekli evrak listesini tamamlayan aileler/bireyler başvuru formları ve evraklarını Destek Market’lerimize teslim ediyorlar. Gelen başvurular belli kriterler dahilinde değerlendiriliyor ve olumlu bulunan ailelere durumlarına göre aylık limitler belirleniyor. Aile bilgileri ve aylık belirlenen limitler bizim sistemimize giriliyor. Aileler bu limitler içinde kalacak şekilde her ay diledikleri şekilde Destek Market’ten alışveriş yapabiliyorlar.

Limit tanımlanan ihtiyaç sahibi TC kimlik numarasını Destek Market’in kasasında gösteriyor. Eşleştirme sonrasında, kasadaki yetkili “limitinizi görüyoruz, hanımefendi/beyefendi, Destek Market’imizde alışveriş yapabilirsiniz ama öncesinde insan kaynakları masamıza bir uğrayın” diyor.

Sonrasında ihtiyaç sahibi kasanın hemen yakınında olan insan kaynakları masasında ön mülakata giriyor. Bu ön mülakatta ailede kaç kişi yaşıyor, kaçı çalışabilir durumda ve çalışabilir durumda olanların temas bilgileri talep ediliyor. Bu bilgileri elde ettikten sonra ailenin temsilcisi “Buyurun hanımefendi/beyefendi alışverişe başlayabilirsiniz” deniliyor. İhtiyacı olan ürünleri kapalı devre bir sistemle bilabedel alan ihtiyaç sahibi marketten çıktıktan sonra devreye dernekteki insan kaynakları departmanı giriyor.

Kaynak: https://www.yesilist.com/ihtiyac-sahiplerinin-ucretsiz-alisveris-yapabildigi-destek-marketle-tanisin/

Yorumlar

yorumlar

Post source : https://www.yesilist.com/ihtiyac-sahiplerinin-ucretsiz-alisveris-yapabildigi-destek-marketle-tanisin/

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.