Son 40 yılda erkeklerin üreme kabiliyeti yarı yarıya azaldı

1973-2011 yılları arasında yapılan araştırmaların elde ettiği bulgular batı ülkelerindeki üreme çağındaki erkeklerin üreme becerisinin her yıl %1,4 düştüğünü ve araştırmalar sonunda %52’lik bir düşüş saptandığını ortaya koyuyor. Kudüs’teki Hebrew Üniversitesi’ndeki araştırmacılardan biri olan Hagai Levine araştırma sonuçlarının korkunç olduğunu ifade ediyor.

Yeşilist’te yer alan haberde, tüp bebek gibi yöntemler tedavi konusunda yardımcı olsa da bu düşüşün ardındaki sebep tam olarak belirlenebilmiş değil. .

Human Reproduction Update dergisinde yayınlanan bir makale 1973-2011 yılları arasında 185 ülkede 43.000 erkek üzerinde yapılan araştırmaların sonuçlarını bir araya getirdi. 1973’teki bulgularda mililitre başına ortalama sperm sayısı 99 milyon iken 2011 yılında bu sayı 47,1 milyona düşmüş. Yeni Zelanda, Kuzey Amerika ve Avrupa ülkelerinde böyle bir düşüş kaydedilirken Güney Amerika, Afrika ve Asya’daki diğer ülkelerde dramatik bir düşüşe rastlanmamış ancak araştırmacılar bu durumun diğer ülkelerde kapsamlı üreme çalışmaları yapılmamasından kaynaklanabileceğini düşünüyorlar.

Üreme becerisinin düşüşündeki olası kaynaklar olarak testis kanseri ve ölüm oranında artışa da sebebiyet veren pestitler, hormanlara zarar veren kimyasallar; bol miktarda işlenmiş et, alkol, kafein, soya ve patates içeren beslenme biçimi; stres; sigara ve obezite gösteriliyor.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.