Emniyet Müdürlüğüne 1.187 Taşeron Hacker Alınacak

Emniyet Genel Müdürlüğü, nisan ayından bu yana sürdürdüğü adli bilişim ve siber suçlarla mücadelede elemanı ihalelerinden bir yenisini 1.187 teknik personel için açtı. Taşeron olarak çalıştırılacak (ilgili düzenleme Meclis’te kabul edilirse kadroya alınabilecek) personel ile 2020 sonuna kadar çalışılacağı kaydediliyor. 

Şu ana Kadar 2 İhale Tamamlandı, Diğer İhaleler Yapılacak

23 bölümde yapılacağı açıklanan ihalelerin, ilki 19 nisanda yapılmış ve 500 kişilik anlaşma yapılmıştı. Daha sonra haziranda yeni bir ihale yapıldığı ve bu 2 ihaledeki personel için 19 milyon 198 bin 296 TL ve 11 milyon 703 bin 353 TL’lik sözleşmeler imzalandığı kaydediliyor.

Taşeron Elemanla Siber Ordu Olur mu?

Haber çeşitli kaynaklarda “Siber Ordu Kuruluyor” şeklinde veriliyor. Ancak, “Siber Ordu” denilen kavram, polisin altında değil, Genel Kurmay Başkanlığı ya da Savunma Bakanlığı altında kurulur. Üstelik taşeron kadro ile siber ordu kurulur mu? Konuyu araştırdık; bahsedilen elemanların, FETÖ nedeniyle el konulan disklerdeki bilgileri çözümlemeleri için ve geçici olarak işe alındıklarını öğrendik.

Konuyla ilgili olarak, güvenlik sektöründeki uzmanlardan aldığımız yorumlar şu şekilde; “Polis teşkilatının, disk okumada çalıştırmak için eleman yetiştirme yoluna gitmesi daha iyi olurdu. Zaten sayısı az olan güvenlik elemanlarının, diskleri incelemek gibi görece daha kolay bir iş için tahsis edilmesi, sektörün dengesini bozuyor. Devletin, siber güvenlik konusunda strateji geliştirmesi lazım.”

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.