İspanya’da Hayvanlar artık “canlı varlık” olarak kabul edilecek

Fondation 30 Millions d’Amis’nin (30 Milyon Arkadaş Vakfı) çalışmaları örnek teşkil ediyor: Fransa’nın örneğini izleyen İspanya Temsilciler Kongresi, hayvanların yasal statüsünü değiştirerek bundan sonra “kişisel mülk” olmamalarını sağlayacak olan yasa tasarısını kabul etti. 

Fondation 30 Millions d’Amis’nin (30 Milyon Arkadaş Vakfı) hayvanların Medeni Kanun’daki statüsünü değiştirmek için sürdürdüğü uzun çabalar sonucu 2 yıl önce Fransa’da gerçekleşen gelişmeler gibi, İspanya da aynı yolu izliyor.

Hayvanların araba veya ev gibi “kişisel mülk” olarak kabul edildiği İspanya’da Temsilciler Kongresi oybirliğiyle bu yasal rejimi değiştirme ve kanuna hayvanlara yönelik “hissedebilen canlı varlıklar olma” ibaresini dahil etme kararı aldı (12.12.17). Burada önemli olan nokta şu: İspanya’da milletvekillerinin tümü ilk defa bir konuda anlaşmaya vardı.
Halk Partisi sözcüsü Rafael Hernando’ya göre bu reformun amacı hayvanlara “farklı bir statü” vermek ve “daha iyi bir koruma” sağlamak. Siyasi parti aynı zamanda “Fransa ve Portekiz’deki medeni kanunlara benzer, olumlu bir tanımlama” yapılarak hayvanların insanlar, bitkiler ve diğer şeylerden ayrı tutulmasını teklif ediyor. Bunun yanı sıra, ipotekle haciz konan mülklerin hayvanları kapsaması yakında yasaklanacak. Bu, hayvan hakları savunucuları için büyük bir başarı demek. Kararın uygulamaya geçmesi için Haziran 2018 tarihi öngörülüyor.
Fondation 30 Millions d’Amis (30 Milyon Arkadaş Vakfı), 2015’te başlattığı reformun ilham kaynağı hâline gelmesinden onur duyuyor. Bu reformla Fransa Medeni Kanunu etki alanını genişletti ve 16 Şubat 2015’ten beri yeniden tüm dünyadan yasama organlarının izlediği bir örnek oldu. Fransa Medeni Kanunu’nda yapılan bu reform aynı zamanda birçok ülke için izlenecek bir yol açtı: Québéc, Yeni Zelanda… Yakın zamanda, 2017 Nisan’ında Belçika’nın Valon Bölgesi, hissedebilen canlı varlıklar olan hayvanlar için yeni bir yasal kategori oluşturdu ve Belçika da konuyu değerlendirmeye başladı.
Çeviri: Sena Saka

Yorumlar

yorumlar

Post source : http://hayvanhaklariizleme.blogspot.com.tr/2017/12/sra-ispanyada-hayvanlar-artk-canl-varlk.html

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.