Bharara Atilla Duruşmasında Salona Girdi

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki (ABD) Manhattan Federal Mahkemesi’nde görülen ve İran ambargosunun delinmesi iddiasıyla açılan dava dördüncü haftasına girerken, duruşmada sürpriz bir gelişme yaşandı. Hürriyet New York Temsilcisi Razi Canikligil’in duruşmadan bildirdiklerine göre, Rıza Sarraf hakkındaki iddianameyi hazırlayan eski New York Güney Bölgesi Başsavcısı Preet Bharara, eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla ifade verirken, duruşma salonuna girdi.

Preet Bharara, duruşmaya neden katıldığına ilişkin bir açıklama yapmadı. Bharara, gazetecilerin ısrarlı soruları üzerine ise “duruşmayı izlemeye geldiğini” söylemekle yetindi. 

Bharara, beş dakika sonra duruşma salonundan çıktı. Duruşmaya öğle yemeği için ara verilirken Yargıç Richard Berman ise salondaki herkesi dışarı çıkardı.

Yine, Hürriyet’in haberine göre, Bharara salon boşaltıldıktan sonra, kapalı kapılar ardından Yargıç Berman ve savcılık ekibiyle birlikte kapalı bir toplantıya geçti. 

Bu gelişmeye kadar ise Halkbank Eski Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla ifade verdi. BBC Türkçe’nin haberine göre Atilla’nın avukatı Cathy Fleming, müvekkiline Rıza Sarraf’la diyalogunu sordu.

Atilla, Fleming’in sorusu üzerine  “Onunla hiçbir zaman yemek yemedim, çay ya da kahve de içmedim” dedi.  Avukat daha sonra “Ondan hoşlanır mıydın?” sorusunu yöneltti.

Attila bu soruya ise “Sevdiğimi söyleyemem, ancak bir insana bu sebepten yaklaşamam. Çünkü o bir banka müşterisiydi” yanıtını verdi. 

Eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısına, görevde olduğu dönemde banka genel müdürü Süleyman Aslan’la da ilişkisi soruldu.

Atilla, tutuklanıp serbest bırakıldıktan sonra Aslan’ın Sarraf’tan aldığı ödemeler için “üniversite için yardım amaçlı” dediğini aktardı. Avukat, Atilla’ya ABD’den Sarraf’la iş yapmamaları konusunda kendilerine bir uyarı gelip gelmediği sorusuna “Hayır gelmedi” yanıtını verdi.

 “Böyle bir uyarı olmadı. Hatta 2012 yılında altın ihracatı zirve yaptığında Amerikan Hazine Bakanlığı’nın bundan haberi vardı. Onlar, onun (Sarraf) ismini yaptırım listesine ekleme gibi bir kararları olmadığını söylediler.”

Duruşmada Sarraf ile amcası arasında geçtiği iddia edilen bir konuşma da dinletildi. New York Times muhabiri Benjamin Weiser’in aktardığına göre görüşmede Sarraf amcasına şöyle diyor: “Burada hukukun üstünlüğü diye bir şey yok. Burada yapmadığın bir şeyi itiraf etmelisin. Burada işler böyle yürüyor. Bu ülke böyle. Bak, yapmadığın bir şeyi yaptığını söylemelisin. Suçunu kabul ettikten sonra özgürsün. Olay bu, özgür kalmak. Olanları yutacaksın.”

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.