İstanbul merkezli İstatistiksel Düşünce Topluluğu tarafından 17 Aralık Pazar günü Üsküdar Fikir Sanat Merkezi’nde  iki oturumdan oluşan, “Türkiye’de Açık Veri Bilinci Nasıl Geliştirilir? Veri Gazeteciliğin’de Açık Veri Neden Önemlidir?” konu etkinlik düzenlendi.

Kadir Has Üniversitesi Yeni Medya Bölümü’nde Öğretim Görevlisi, Dağ Medya , Veri Gazeteciliği Platformu & Açık Veri ve Veri Gazeteciliği Derneği Kurucu üyesi Pınar Dağ tarafından verilen etkinliğin birinci bölümünde, açık verinin tanıtımı, ne olduğu, açık veri kriterleri, açık veri lisans süreci ve dünyadan örneklere yer verildi.  Açık verinin sadece şeffaflık bilinci için değil dijital dönüşümde da önemine yer verildi. Türkiye’de açık veri bilincinin yaratılması için nasıl ortak çalışmalar yürütülebilir tartışıldı.

 

İkinci bölümünde ise yeni bir gazetecilik modeli olarak karşımıza çıkan veri gazeteciliği anlatıldı, veriye erişimin hem habercilikte hem de sektörde önemine dikkat çekildi. Veri gazeteciliği sürecinde farklı profesyonel alanlarda kişilerle nasıl etkin çalışıldığına yönelik örneklere yer verildi, dünyadan ve Türkiye’den faaliyetler, projeler ve metotlar paylaşıldı.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.