Algoritmalar gelecekteki işlerin yerini alamaz

2013 senesindeki Oxford Üniversitesi araştırmalarına göre; önümüzdeki  10-20 sene içinde ABD’de de ki işlerin %47’sinin bilgisayarlar ve algoritmalar tarafından yürütüleceği riskini ortaya koydu.

Melbourne Üniversitesi İşyeri Liderliği Merkezi’nden Josh Healy : “Bilgisayarlar, artık yalnızca kodlanmış görevleri yapmak için programlanabilecek cihazların çok ötesine geçtiler.  Şimdi bir haber yazabiliyor, veya sağlık durumlarının teşhisi olsun, otomatikleştiremeyeceğimizi düşündüğümüz, çoğu şeyi yapabiliyor, ve örneklerini bulabiliyoruz. ” dedi.

Fakat Josh Healy, gelecekteki işlerin kasvetli durumda olmadığı görüşünde, insanın eşsiz becerileri her zaman çok değerli. Oluşabilecek işsizlik sorunu için, insanların bu gelecekteki duruma karşı eşit derecede donanımlı hale getirilmesinden yana.

Ve Healy: “Sanayi devriminden itibaren 200 senedir olan teknolojik gelişmeler her zaman iş imhasına neden olmuştur, ancak daha yeni işler her zaman çıkmıştır. Bu aşamada, bunun, daha önce süregelenden farklı olacağına dair açık bir kanıt bulunmamaktadır. İşi ortadan kaldırmıyoruz, işsizlik oranları patlamıyor, işler kaybolmuyor.”  dedi.

Haberin devamını bilim.org’dan okuyabilirsiniz: http://www.bilim.org/algoritmalar-gelecekteki-islerin-yerini-alamaz/

 

Yorumlar

yorumlar

Post source : bilim.org

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.