İstatistiksel Düşünce Topluluğu’dan, “Türkiye’de Açık Veri Bilinci Nasıl Geliştirilir?” Etkinliği

İstanbul merkezli İstatistiksel Düşünce Topluluğu tarafından 17 Aralık Pazar günü Üsküdar Fikir Sanat Merkezi’nde  iki oturumdan oluşan, “Türkiye’de Açık Veri Bilinci Nasıl Geliştirilir? Veri Gazeteciliğin’de Açık Veri Neden Önemlidir?” konu etkinlik düzenleniyor. 

Kadir Has Üniversitesi Yeni Medya Bölümü’nde Öğretim Görevlisi, Dağ Medya & Açık Veri ve Veri Gazeteciliği Derneği Kurucu üyesi Pınar Dağ tarafından verilecek etkinliğin birinci bölümünde, açık verinin tanıtımı, ne olduğu, açık veri kriterleri, açık veri lisans süreci ve dünyadan örneklere yer verilecek.  Açık verinin sadece şeffaflık bilinci için değil dijital dönüşümde da önemine yer verilecek. Türkiye’de açık veri bilincinin yaratılması için nasıl ortak çalışmalar yürütülebilir tartışılarak, rehber çalışma sunulacak.

İkinci bölümünde ise yeni bir gazetecilik modeli olarak karşımıza çıkan veri gazeteciliği anlatılarak, veriye erişimin hem habercilikte hem de sektörde önemine dikkat çekilecek.Veri gazeteciliği sürecinde farklı profesyonel alanlarda kişilerle nasıl etkin çalışıldığına yönelik örneklere yer verilip, dünyadan ve Türkiye’den faaliyetler, projeler ve metotlar paylaşılacak.

Yer


Mekan: Üsküdar Fikir Sanat Merkezi
Tarih/ Zaman: 17 Aralık 13:00-15:00 Arası

Etkinlik Zaman Planlaması:  
13:00 – 13:15 Giriş,
13:15 – 14:00 Birinci Bölüm
14:00 – 14:15 İkram – Networking
14:15 – 15:00 İkinci Bölüm

İstatistiksel Düşünce Topluluğu Hakkında

Genç, dinamik ve girişimci ruhlu bir grup istatistikçiden oluşan İstatistiksel Düşünce Topluluğu birtakım faaliyetler ile İstatistik, Veri Bilimi ve Büyük Veri konularında farkındalık yaratmayı amaçlamaktadır.

Çağın petrolü olan verinin kontrolü, işlenmesi ve faydalı bilgi çıkarılması konusunda söz sahibi olan akademik camia, özel sektör ve öğrenciler arasında bir köprü görevi görme hedefi taşıyan I.D.T bir gönüllüler hareketidir.

Yürütmüş Olduğumuz Çalışmalar

  • Veri Bilimi ve İstatistik Paneli
  • Veri Madenciliği Yarışması
  • Sosyal Medya Yarışmaları
  • Blog Çalışmaları
  • Akademik Yayın ve Kitap Projeleri
  • Girişimci İstatistikçilere Destek
  • Öğrenciler İçin Staj İmkanı
    http://istatistikseldusunce.com/

*Etkinlik ücretsizdir.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.