CHP, Kılıçdaroğlu’nun Mal Varlığı İçin Araştırma Önergesi Verdi

AKP genelbaşkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’n oğlu, dünürü, eniştesi ve eski özel kalemi tarafından Man Adası’nda kurulan off-shore şirketine para aktardığını söyleyen CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun dün dile getirdiği çağrı üzerine partisi tarafından, eşi ve yakınları hakkında malvarlığı ile ilgili önerge verildi. 

Araştırma önergesi dilekçesinde şu ifadeler yer aldı: “En yaygın ve yalın haliyle kamu gücünün siyasetçiler ve kamu görevlilerince özel çıkarlar için kötüye kullanılması şeklinde tanımlanan yolsuzluklar toplumun devlete ve adalete olan güvenini temelden sarsmaktadır.

“Güçlü ve sağlıklı işleyen bir demokratik sistem kurulabilmesi için siyasetçi ve bürokratların devlet kurumları ve kamusal varlıkların yönetiminde saydamlık ve hesap verebilirlik ilkelerine uymaları, mal varlıklarındaki değişiklikleri kamuoyu ile paylaşmaları yolsuzlukların önlenmesi açısından önemlidir.

“Yolsuzlukların önlenebilmesi adalet, eşitlik, şeffaflık ve hesap verebilirlik ilkelerine dayalı bir yönetim anlayışının başta siyasi parti genel başkanları olmak üzere tüm siyasetçiler ve üst düzey kamu yöneticileri tarafından benimsenmiş olmasına bağlıdır. Temiz siyaset yapanlar hesap vermekten hiçbir zaman korkmazlar, dürüst olduklarını her fırsatta topluma ispatlamaktan kaçınmazlar ve halka hesap vermeyi siyasi ve kişisel bir sorumluluk olarak kabul ederler.”

Kılıçdaroğlu, Meclis’teki bütçe görüşmeleri sırasında yaptığı konuşmada, “Buradan söylüyorum, CHP milletvekillerine söylüyorum, benim ailem, çocuklarım, torunum, damadım, hatta ve hatta dünürlerim, hepsi için araştırma önergesi verin ve hepsi araştırılsın” demiş ve eklemişti:

“Hiçbir tereddüdüm yok. Beş kuruş bulursanız beş kuruş, gelip bu kürsüden özür dileyeceğim. Ama ben bu Ankara’daki beylere de seslenmek isterim. Benim gösterdiğim cesareti siz gösterebilir misiniz?”

Kılıçdaroğlu’nun kızı olan Zeynep Kılıçdaroğlu’nun İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alınan CHP Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi’nin sahibi olduğu Buz Rezidans’tan daire aldığı gündeme gelmişti.

Zeynep Kılıçdaroğlu, 2015 yılında Cumhuriyet gazetesine yaptığı açıklamada “Yıllarca bir bankada çalıştım, şimdi avukatlık yapıyorum. Ailemin desteğiyle aldığım ev üzerinden algı yaratılmaya çalışılıyor. Evle ilgili tüm kayıtlar açık net” demişti.

2007 yılında Vakıfbank’a giren Zeynep Kılıçdaroğlu bankada hukuk müşaviri olarak görev yapıyordu. Kılıçdaroğlu 29 Ocak 2014’te kuruma istifa mektubunu vermişti. Kılıçdaroğlu, halen İstanbul’da avukatlık yapıyor.

CHP Ataşehir Belediye Başkanı İlgezdi, İçişleri Bakanlığı’nca İmar Kanunu’na muhalefet, Rüşvet ve Yolsuzlukla Mücadele Kanunu ile Devlet İhale Kanunu’na aykırı hareket etmek gerekçesiyle görevden alınmıştı. İlgezdi, bu karar sonrasında, “Bu iddiaların hepsi yargıya taşınmış ve bunlarla ilgili beraat kararı verilmiştir. Verilemeyecek hiçbir hesabım yok, hodri meydan” açıklamasında bulunmuştu.

2018 Meclis Bütçe Komisyonu toplantısında konuşan Kılıçdaroğlu, görevden alınan İlgezdi hakkında da “Hiçbir tereddüdümüz yok. Bir belediye başkanının ağzından haram lokma inerse, o belediye başkanını yaşatmam” demişti.

Mal bildirimlerini 2003, 2005, 2007, 2009 ve 2010 yıllarında kamuoyuna açıklayan Kemal Kılıçdaroğlu’nun, Ocak 2010 itibarıyla kendi üzerine iki konut, bir arsa, üç kooperatif hissesi ve toplam 2.733 TL değerinde 8 tablo kayıtlı.

Yorumlar

yorumlar

Post source : bianet

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.