Photo Credit To Fotoğraf: Amsterdam LGBT Canal Pride Parade, 2014

Amsterdam Belediyesi yıllarca eşcinselleri fişlemiş

Araştırmacı Eric Heijselaar, Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da belediyeye iş başvurusunda bulunan eşcinsel ve yakınlarının fişlendiğini ortaya çıkardı.

BBC Türkçe’den Yusuf Özkan’ın haberine göre, Amsterdam Belediyesi’nin arşivinde araştırma yapan Heijselaar tesadüfen, 1950’li yıllarda iş başvurusu yapan eşcinseller ve onların yakınlarına ilişkin listelere rastladı. Bu listelere göre, 1950’li yıllarda belediye çalışanlarından oluşan 5 kişilik komisyon, belediyeye iş başvurusu yapan kişilerin “ahlaki davranışını” inceledi ve eşcinsel olanları işe almadı.

Söz konusu komisyonun, iş başvurusu yapan kişilerin yaşadıkları yer, aile ve arkadaş çevresinde araştırmalar yaptığı ve bu araştırmalar sonucunda eşcinsel kişi ve yakınlarının işe alınmadıkları belirtiliyor. Araştırma, oğlu eşcinsel olan bir anne için, “belediyede çalışmasının uygun olmadığı” notunun düşüldüğünü ifade ediyor.

Araştırmacı Eric Heijselaar, belediye arşivindeki belgeleri utanç verici olarak yorumluyor. Belgelerde kişilerin özel hayatının gizliliğini ihlal eden bilgiler yer aldığını ekliyor.

Belgeler, Heijselaar tarafından geçen yıl bulundu ancak iş başvurusu yapan ve fişlenen birçok kişi hala hayatta olduğu için belgeler bugüne kadar açıklanmadı.

Amsterdam Şehir Arşivi’ndeki yetkililer, bu uygulamanın sadece kent ile sınırlı olmadığını, diğer belediyelerin de eşcinselleri fişlediğini düşünüyor. Hollanda hükümeti, ülke çapında “cinsel yönelim temelinde sistematik ayrımcılık” araştırması yapılmasını önerdi.

Yorumlar

yorumlar

Post source : bbc türkçe

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.