Askeri Miğferle Öldüren Başçavuşun Avukatları: Başına Nar Gelmiş Olabilir

Bursa’nın Gemlik ilçesinde Askeri Veteriner Okulu Köpek Üretim ve Eğitim Tabur Komutanlığı’nda er olarak zorunlu askerlik yapan Gökhan Kılıç’ın ölümüne neden olduğu belirtilen başçavuş O.H.’nin savunması ortaya çıktı. O.H.nin Gökhan Kılıç’ın nöbette telefonla konuştuğu için kafasına miğferle vurarak ölümüne neden olduğu belirtilirken, O.H.’nin avukatları Kılıç’ın arkadaşlarının kafasına nar attığı için yaralanmış olabileceğini ileri sürdüler.

Hürriyet’ten İsmail Saymaz’ın haberinde yer alan bilgilere göre, askeri tahkikat dosyasına göre er Kılıç’ın hastaneye kaldırıldığı ve komaya girdiği dakikalarda başçavuş O.H., ‘Disiplinsizlik Fiil/Olayı Tespit Tutanağı’ hazırladı.

Tutanakta Kılıç’ı nöbette telefonla konuşmakla suçlarken, ere miğferle vurduğunu yazmadı.

Tutanakta şöyle deniliyor: “Kılıç’a ‘Nöbete telefon getirilmeyeceğini bilmiyor musun’ dedim. Ürkek bir ses tonuyla ‘Biliyorum’ dedi. Diğer nöbetçinin nerede olduğunu tespit için çevreye bakarken duyduğum ses üzerine Kılıç’ın yere düştüğünü gördüm.”

O.H., 8 Ekim’de tahkikat kapsamında alınan ifadesinde de “Diğer nöbetçiye bakınırken kendiliğinden düştü” dedi. Ancak O.H. aynı gün ikinci ifadesinde, “Kompozit başlığını kafasına dokundurdum” demişti. Beş er, iki uzman çavuş ve bir üsteğmen ilk ifadelerinde bilgi sahibi olmadıklarını belirtti.

Ancak daha sonra iki er gün içinde ifade değiştirerek, “Kılıç, başçavuşun kompozit başlıkla kafasına vurduğunu söyledi” diye bilgi verdi.

Avukatlar: Nar atarak şakalaşıyorlardı

O.H.’nin avukatları Gülten Ceylan, Nihat Ceylan ve Tuğba İzgi tarafından 22 Kasım’da savcılığa sunulan dilekçede, Kılıç’ın nöbet arkadaşı Ahmet Kızılcan ile karşılıklı nar atıp şakalaştıklarını iddia ederek, “Atılan narlardan kafasına isabet etmiş olabileceği şüphesi doğmaktadır” dedi.

Avukatlar Kılıç’ı uyuşturucu kullanma ve satmakla da suçlayarak bu konuların araştırılmasını istedi.

Avukat Karaca: TSK’nin haksız uygulamalarına güvenildi

Kılıç Ailesi’nin avukatı Mustafa Göktürk Karaca ise askeri tahkikatta, suçu örtbas etmek için delil karartıldığını öne sürerek şunları söyledi:

“Bu maalesef TSK’nin, personelinin hatalı olduğunu bildiği halde başvurduğu bir yöntemidir. İnsan hayatı karşısında suçu örtbas edecek şekilde delil karartmak suçtur.

“Tahkikat evraklarının gerçekle ilgisi yoktur. Evrakların altında kışla komutanlarının imzası vardır.

“Başçavuş, kurumun haksız uygulamalarından aldığı güvenle bu suçu işlemiştir.

“Oysa TSK’yi TSK yapan ve milletin gönlünde yer etmesini sağlayan, Mehmetçik’tir. Biz Mehmetçiğin hakkının peşindeyiz.”

O.H.’nin yazın koğuşta tartışan iki zorunlu askeri de sopayla dövdüğü ortaya çıktı.

Dövülen erlerden Y.Ş. “Elim çatladı, alçıya aldılar” dedi. Tutanaklara “Komutan dövdü” diye geçmemesi için hastanede “Düştüm” dediğini kaydeden Y.Ş. “O.H.’nin en ufak şikâyette dinlemeden dövdüğünü bütün askerler söylerdi” dedi.

F.C.B. de ifadesinde “O.H. başçavuş disiplinliydi ancak cezası sürekli dayaktı” diye konuştu.

Yorumlar

yorumlar

Post source : https://bianet.org/bianet/militarizm/192292-askeri-migferle-olduren-bascavusun-avukatlari-basina-nar-gelmis-olabilir

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.