Samsun’un Çarşamba ilçesinde yer alan Ondokuz Mayıs Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü iletişim öğrencilerine uygulamalı Veri Gazeteciliği (Data Journalism) atölyesi düzenlendi.

Bir günlük eğitimde Pınar Dağ,  Veri Gazeteciliği‘nin tanımı, Veri Gazeteciliği araçları, Veri Gazeteciliği’nin nasıl yapıldığı, veri kazıma, veri temizleme, yaygın veri formatları,  veri kaynakları, veri görselleştirme kuralları ve veri görselleştirme uygulaması üzerinde durdu.  Atölyede hem teorik hem de uygulama aşamasına yer verilerek öğrencilerin grup proje üretmeleri sağlandı. Eğitime bölümün hocaları ile birlikte 40 kişi katıldı.

Atölyenin gerçekleşmesini sağlayanlar ise,   Ondokuz Mayıs Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü Başkanı Doç. Dr. Onur Bekiroğlu,  Fakülte Dekan Yardımcısı ve gazetecilik bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Sinan Kaya, Radyo, Tv, Sinema Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Ömer Çakın,  Yrd. Doç.Dr. Ahmet Oktan ve  Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Beste Nigar ERDEM, üniversitenin Damla Topluluğu,  Çarşamba Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler’den  Gökhan Bayraktar‘ın destek ve katkısı ile düzenlendi.

Tüm sunumlar, fotoğraflar, projeler içerikleri yarın kapsamlı olarak yer alacak.

Kaynak: www.verigazeteciligi.com

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.