Trump, Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıdı

ABD Başkanı Donald Trump, Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıdı. ABD İsrail elçiliği Kudüs’e taşınacak. Trump; “Artık resmi olarak Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımanın zamanı geldi” dedi. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ABD’nin kararının ardından yaptığı ilk açıklamada Donald Trump’a teşekkür etti ve “İsrail halkı sonsuza kadar minnettar olacak” dedi. Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas ise ilk açıklamasında kararı kınadıklarını ve reddettiklerini söyledi.

Trump’ın açıklamalarından satır başları şu şekilde:

“ABD Ortadoğu’daki barış sürecine derinden bağlıdır. Açıklamam İsrail ile Filistin arasındaki çatışmadan ibaretti. 20 yılnda sonra İsrail ile Filistin arasında sürdürebilir barışan söz etmek mümkün değil. Ben artık zamanı geldi diyorum. Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımanın zamanı geldi. İsrail’in birçok hükümet kurumu bu şehirdedir.

Bugün verdiğimiz kararla Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıyoruz. Büyükelçiliği Kudüs’e taşıma talimatı veriyorum. Bu karar, hiçbir şekilde bizim buradaki kalıcı bir barış anlaşmasına bağlılığımızda değişiklik olduğu anlamına gelmemektedir. Kutsal kent insanlığı bir araya getireceğine inanıyorum. Barış ona ulaşmak isteyenlerin uzağında değildir.”

ABD Başkanı Donald Trump, açıklamasının ardından Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıyan ve ABD Büyükelçiliği’ni Kudüs’ü taşıyacak karara da imza attı.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Trump’ın Kudüs kararı sonrası “ABD Yönetimi’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıdığı ve İsrail’deki Büyükelçiliğini Kudüs’e taşıyacağı yönünde yaptığı sorumsuzca açıklamayı büyük endişeyle karşılıyor ve kınıyoruz. Bu karar uluslararası hukukun ve ilgili BM Kararlarının açık bir ihlalidir,” dedi.

Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın ise “ABD Yönetimi’nin Kudüs’le ilgili sorumsuz ve hukuksuz açıklamasını reddediyoruz ve kınıyoruz. Bütün dünya, uluslararası hukuk ve BM Kararlarını ihlal eden bu kararı reddetmeli ve Filistin halkının yanında yer almalıdır” açıklamasında bulundu.

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ ise “ABD Başkanı Trump’ın,Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma ve ABD’nin İsrail Büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma kararı,Türkiye açısından kabul edilemez ve yok hükmünde bir karardır” ifadelerini kullandı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz, “ABD Başkanı Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma ve Tel-Aviv’deki Büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma kararını kabul edilemez buluyor ve kınıyoruz” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yılmaz, yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“ABD Başkanı Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma ve Tel-Aviv’deki Büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma kararını kabul edilemez buluyor ve kınıyoruz. Bu talihsiz karar, iki devletli çözüm perspektifine indirilmiş ağır bir darbedir. Bölgede o kadar sorun varken, kendi iç sıkışmışlığını aşmak amacıyla alındığına inandığımız bu yanlış kararın bölgede tansiyonu daha da arttıracağından endişe duyuyoruz. Hiç şüphesiz bu tek taraflı alınan kararı tanımayacağız. Partimiz, müzakereler yoluyla başkenti Doğu Kudüs olacak 1967 sınırlarına dayanan bağımsız ve egemen bir Filistin Devleti ile güvenlikli sınırlar içinde yan yana yaşayacak ve bizim de esasen tanımış olduğumuz İsrail devletine ilişkin çözüm perspektifini desteklemeye devam edecektir.”

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ABD’nin kararının ardından yaptığı ilk açıklamada Donald Trump’a teşekkür etti ve “İsrail halkı sonsuza kadar minnettar olacak” dedi.

Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas ise ilk açıklamasında kararı kınadıklarını ve reddettiklerini söyledi. Abbas “Kudüs Filistin’in ebedî başkentidir ve öyle kalacaktır” dedi.

HAMAS ise yaptığı açıklamada Donald Trump’ın ‘cehennemin kapılarını açtığını’ söyledi. Hamas sözcüsü, 8 Aralık Cuma gününün tüm Filistinliler için ‘öfke günü’ olacağını da vurgulayarak, “Batı Şeria’daki gençler ve direniş örgütleri, Kudüs’ümüze zarar veren bu ABD’de kararına karşı ellerinden gelen tüm tepkiyi göstermeli” dedi.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri, Kudüs kararıyla ilgili açıklamada bulundu. BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, “iki devletli çözüme bir alternatif yok” dedi. Guterres, “bir B planımız yok” diye konuştu.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron ise “ABD’nin tek yanlı kararı üzücü, desteklemiyoruz” açıklamasında bulundu.

Almanya Başbakanı Angela Merkel de Trump yönetiminin kararını desteklemediklerini, kentin statüsünün iki devletli çözüm müzakerelerinde belirlenmesi gerektiğini belirtti.

İngiltere Başbakanı Theresa May’in açıklamasında, “Nihai bir anlaşma yapılmasından önce ABD’nin elçiliğini Kudüs’e taşıma ve Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararına katılmıyoruz. Bunun, bölgede barışa yardımcı olmayacağına inanıyoruz” denildi.

Kanada Dışişleri, Kudüs’ün statüsünün sadece taraflar arasında genel bir anlaşma çerçevesinde çözüleceğini belirten bir açıklama yaptı.

Avrupa Birliği Trump’ın açıklamasından ve bu gelişmenin barış ihtimali üzerindeki etkilerinden ‘ciddi endişe’ duyduklarını açıkladı.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.