Sosyal Medya Davasında Öğreten ve Kanaat’e Tahliye

Altı gazetecinin sosyal medya paylaşımları nedeniyle Çağlayan 29.Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandığı davanın ikinci duruşmasında, tutuklu yargılanan Tunca Öğreten ve Mahir Kanaat tahliye edildi.

Tahliye kararı verilen Kanaat ve Öğreten için yurtdışına çıkış yasağı ve haftada bir adli kontrol şartı getirildi. Tutuksuz sanıklar hakkında da yurtdışı çıkış yasağı ve adli kontrolün devamına karar verildi.

Bir sonraki duruşma 3 Nisan 2018’de.İstanbul 29. Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün görülen duruşmada, tutuklu gazetecilerden Diken Haber Sitesi’nin eski editörü Tunca Öğreten ile yine tutuklu bulunan BirGün Gazetesi çalışanı Mahir Kanaat savunmasını verdi.

Savunmaların tamamlanmasının ardından savcı Arif Kaplan, davaya Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile bağlanan Mahir Kanaat ve Tunca Öğreten’in tutukluluk hallerinin devamını talep etti.

Ancak mahkeme ara kararında Öğreten ile Kanaat’in tahliyesine hükmetti. davada tutuklu sanık kalmadı.

Altı gazeteci, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’a ait, Redhack’in sızdırdığı mailleri haberleştirdikleri için “örgüt üyeliği”, “örgüt propagandası, bilişim sistemini engelleme, bozma, verileri değiştirme veya yok etme” iddiasıyla yargılanıyor.

Tutuklu sanıklar Diken eski editörü Tunca Öğreten, BirGün gazetesi çalışanı Mahir Kanaat ile tutuksuz sanıklar, kapatılan DİHA Haber Müdürü Ömer Çelik, DİHA muhabiri Metin Yoksu, Yolculuk Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Eray Sargın ve ETHA Haber Müdürü Derya Okatan.

Gazeteciler 25 Aralık 2016’da gözaltına alınmıştı. Altı isim tam 24 günlük gözaltı süresinin ardından 17 Ocak’ta adliyeye sevk edildi. Öğreten, Kanaat ve Çelik tutuklanırken diğer üç isim serbest bırakıldı. 24 Ekim 2017 günü görülen ilk duruşmada tutuklu sanıklardan kapatılan DİHA Haber Müdürü Ömer Çelik tahliye edilmişti.

İstanbul 29. Ağır Ceza Mahkemesi heyetinin başkanlığını Mustafa Çakar yapıyor. Çakar, Cumhuriyet davası tutuklularını, gazeteci Meşale Tolu’yu, Die Welt muhabiri Deniz Yücel’i ve Özgür Gündem Danışma Kurulu Üyesi Aslı Erdoğan’ı tutuklayan İstanbul 9. Sulh Ceza Hakimi idi. Heyette Çakar’ın yanı sıra, üye hakim olarak Özkan Gürel ve Ümit Kartlı yer aldı.

Yorumlar

yorumlar

Post source : Bianet

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.