Barış Akademisyenlerinin İlk 10 Davası 12 Nisan’da Sürecek

Barış İçin Akademisyenler’in “Bu suça ortak olmayacağız” bildirisi imzacılarına yönelik davalar dün Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’nde yapıldı.

İstanbul ve Galatasaray Üniversiteleri’nden 10 imzacı 35. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ayrı ayrı davalarda yargılanıyor. Savcı İsmet Bozkurt’un hazırladığı iddianamede akademisyenler 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu’nun (TMK) 7/2 maddesinde yer alan “Terör örgütü propagandası” ile suçlanıyor.

Bugün görülen on davanın duruşmaları aynı salonda ara verilmeden görüldü. 28 kişilik duruşma salonunda bir çok kişi ayakta kalırken duruşmayı izlemek için gelen çok sayıda kişi salon dışında kaldı.

Yargılanan 10 akademisyenden sekizi salonda yer alırken biri yurtdışında görevli, biri de raporlu olduğu için duruşmaya katılmadı.   Avukatların ortak müvekkileri hakkında talep ve karar süreçleri hızla  geçti.

Duruşmalar bir buçuk saat kadar sürdü. Mahkeme heyeti 10 duruşmada dile getirilen, yargılamanın TCK’nın 301. maddesinden görülmesi, derhal beraat ve birleştirme taleplerini reddetti.

Mahkeme, 10 dava için gelecek duruşma tarihlerini 12 Nisan 2018 olarak belirledi.

Bildiriye imza veren 1128 isime açılan davaların Mayıs ayına dek sürecek ilk duruşmalarında 15 üniversiteden 148 akademisyen yargılanıyor.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.