Sarraf: İran’dan Gelen Para Çok Fazlaydı, 5 Milyon Dolarlık Transferler Yaptık

İran’a yönelik yaptırımların yasa dışı yollarla delinmesi davasında İran, Türkiye ve Makedonya vatandaşı iş insanı Rıza Sarraf, dün tanık olarak 4’üncü kez kürsüye çıktı.

Daily Beast muhabiri Katie Zavadski, “Zarrab dördüncü gün için yerini aldı. ABD’li federal savcılar geçtiğimiz hafta Cuma’ya kadar ifade vermesini planlıyordu. Ancak bu haftaya uzayan ifadenin en az Salı ya da Çarşamba’ya kadar sürmesi bekleniyor” dedi.

Rıza Sarraf, dördüncü gün Halkbank ile gerçekleştirdiği hayali ticaretin nasıl yapıldığının ayrıntılarını verdi.

Savcı, Süleyman Aslan’ın Sarraf’a attığı bir mesajı okudu: “Bu miktarlar gıda ihracı için uygun olmayabilir” ve bunun anlamını sordu.

Sarraf, Süleyman Aslan’ın İran’dan gelen paranın çok fazla olduğu ve bu miktarı gıda ticareti ile açıklamanın olanaklı olmadığını söylediğini açıkladı..

Sarraf buna çözüm olarak para transferlerini 5 milyon dolarlık partiler halinde yaptıklarını söyledi.

İfadenin devamında  “hayali gıda ticaretinin” takibinin yapılamaması için neler yapıldığını anlattı. Yöntem bulmak için Süleyman Aslan ile ticaretin gerçekmiş gibi görünmesi için defalarca konuştuklarını söyledi.

Rıza Sarra “hayali gıda ticareti” sırasında iki belgede hata yapıldığını söyledi. Birincisinin miktarın fazlalılığıyla ilgili olduğunu; diğerinin ise buğday ticareti belgelerinde malın orijinini Dubai olarak göstermeleri olduğunu açıkladı.

Savcı: Bu neden bir hata olsun?

Sarraf: Çünkü buğday Dubai’de yetişmiyor.

Miktarın fazlalığını ise şöyle açıkladı: Hakan Aktilla’nın “Yükleme belgelerinin (konşimentolar) daha titiz hazırlanmalı. Yalnızca 14 ton taşıyabilen bir gemide 25 ton var yazılmasın” diye uyardığını söyledi.

Duruşmada Sarraf ve yardımcısı Abdullah Happani arasında geçen bir telefon konuşması tapesi  dinlendi. Konuşmada Sarraf ve yardımcısı Halkbank’tan çekilip gönderilecek para hakkında konuşuyorlar. Kayıt delil dosyasına girdi.

  • Rıza Sarraf eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’nın ABD’nin İran yaptırımlarının ihlal edilmesiyle suçlandığı davada, tanık olmayı kabul etti. Davada 29 Kasım 2017 günü ilk kez jüri karşısına geçti.
  • Sarraf ABD yaptırımları nedeniyle uluslararası ticaret yapamayan İran’ın Türkiye’ye petrol ve doğalgaz satışından elde ettiği parayı Halkbank aracılığıyla hesaptan hesaba aktararak kaynağını gizlediğini ve altına çevirerek Dubai’ye kaçırdığını anlattı. Sarraf davanın ilk günü Aktif Bank ile çalışmak için araya dönemin AB Bakanı Egemen Bağış’ı aracı yaptığını; daha sonra Halkbank ile çalışmak için dönemin Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’a rüşvet verdiğini anlattı.
  • İkinci gün eski Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan’a rüşvet verdiğini, yargılanan Hakan Atilla’nın yaptırımdan para kaçırmanın yollarını en iyi bilen kişi olarak operasyonu yürüttüğünü. Dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ve dönemin Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın onay verdiğini ancak onay verildiği bilgisini kendisine Zafer Çağlayan’ın ulaştırdığını söyledi.
  • Üçüncü gün ise altın ticaretinden neden vaz geçip gıda ticaretiyle parayı akladıklarını anlattı. ABD yargısı üçüncü gün Rıza Sarraf’ın tanık olarak ifade verdiği davada bazı kanıtları kamuoyuna açıklamaya başladı.

 

Yorumlar

yorumlar

Post source : bianet

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.