Ankara’da bir AVM’de esir edilen yaban hayvanları TBMM gündemine taşındı

Ankara’daki bir AVM’nin -2. katında yaban hayvanlarının esir edilmesi, sosyal medyada büyük tepki uyandırmış, Hayvan Hakları İzleme Komitesi (HAKİM), hayvanların tutsak edildiği tüm işletmelere karşı boykot çağrısı yapmıştı. AVM’deki yaban hayvanı esareti üzerine başlayan boykot çağrısına milletvekillerinin desteği devam ediyor. AVM’deki yaban hayvanı esaretini, bu kez HDP Ağrı Milletvekili Dirayet Taşdemir TBMM gündemine taşıdı. 
 


Ankara’daki Nata Vega AVM’de bulunan Aqua Vega Akvaryum’daki yaban hayvanı esaretine karşı toplumsal tepki sürerken, bu kez HDP Ağrı Milletvekili Dirayet Taşdemir, konuyu TBMM gündemine taşıdı. Taşdemir, söz konusu işletme hakkında ve hayvanat bahçeleri mevzuatına ilişkin olarak, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’na bir dizi soru yöneltti.
“Hayvanat bahçelerinin, hayvanlı sirklerin tarihe karışmasını düşünen bir milletvekiliyim”
 
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun cevaplandırması için yazılı soru önergesi veren HDP’li Taşdemir “1960’lı yıllara kadar dünyada, insanlığın bir utancı olarak var olan ‘insanat bahçeleri’ nasıl tarihe karıştı ve yasaklandı ise 21. yüzyılda hayvanat bahçelerinin, hayvanlı sirklerin de tarihe karışmasını düşünen bir milletvekiliyim” dedi.