Sarraf’ın imzaladığı belge yayımlandı

ABD’nin İran’a yönelik ambargoyu deldiğine yönelik görülen davada yargılanan Halkbank Eski Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla, avukatlarının erteleme talebi reddedilince, esastan görülen ilk jürili duruşmada dün hâkim karşısına çıktı. Son aylardaki hiçbir duruşmaya katılmayan Rıza Sarraf’ın tahmin edildiği gibi savcılıkla anlaştığı ve tanık olduğu kesinleşti.

Hürriyet gazetesinden Razi Canikligil’in haberine göre, Atilla’nın avukatı Victor Rocco, savunmasını yaparken Sarraf’ı ve eski Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan’ı suçladı. Rocco, Aslan’ın Sarraf’tan aldığı rüşvetlerle cebini doldurduğunu öne sürerken, “Sarraf’ın Türkiye’de rüşvet ağı kurduğu biliniyor. Rüşvet verdiği kişiler arasında üst düzey yetkililer de bulunuyor” dedi.

sarraf-in-imzaladigi-belge-yayimlandi-392975-1.
Sarraf’ın suçunu kabul ettiğine dair belge yayınlandı

İddia makamı adına Savcı Yardımcısı David Denton, davanın sanıklarından Rıza Sarraf’ın suçlarını kabul ederek savcılıkla işbirliği yaptığını ve tanık kürsüsünde Atilla ile olan ilişkisini detaylarıyla anlatacağını açıkladı. Sarraf’ın Atilla davasında kilit tanık olduğunu söyleyen Denton, sunacakları kanıtların Atilla’nın yalanlarını ve gizli işlerini göstereceğini savundu. “Sarraf’ın kaynak sağladığını, Atilla’nın ise yöntem gösterdiğini” öne süren Denton, Atilla’nın 6.3 milyar dolarlık parasal işlemleri organize ettiğini savunarak, “Atilla ABD bu işin farkına varınca insani yardım adı altında sahte evraklar hazırlayarak aynı işlere devam etti” dedi.

Atilla’nın bu sistemin mimarı olduğu iddialarını reddeden Rocco, “Yüksek makamlara ayakkabı kutularında rüşvet yollayan Atilla değil Sarraf’tı. Sanık sandalyesinde oturması gereken Rıza Sarraf az ceza alma ya da hiç ceza almama umuduyla savcılıkla anlaştı. Savcılık Sarraf’ın sırtını sıvazlıyor” dedi.

Atilla’nın Sarraf’ın pek çok kurbanından biri olduğunu da anlatan Rocco, ABD’nin yaptırımlar rejimine Türkiye veya Halkbank’ın uymak zorunda olmadığını şöyle aktardı:

“ABD, İran’a 5 bin km uzaktayken, Türkiye sınır komşusu ve iki ülke iş yapmak zorundaydı. OFAC da (ABD Hazine Bakanlığı’na bağlı Yabancı Var-lıkları Kontrol Ofisi) tüm bunları baştan beri biliyordu.”

Atilla’nın avukatı Victor Rocco, Sarraf’ın Atilla’yı “hapisten çıkış kartı” olarak kullanmak istediğini belirtti. Sarraf’ın bu işlerden milyarlar kazandığını, Türk siyasilere de on milyonlarca rüşvet vererek işini gördüğünü iddia eden Rocco, Sarraf’ın New York’ta cezaevinde kaldığı günlerde bile gardiyanlara rüşvet vererek kadın sokmaya çalıştığını, içki, uyuşturucu ve yiyecek temin etmeyi başardığını ileri sürdü.

Yargıç Richard Berman, duruşmanın başında savcılık makamına “Bugün kimleri tanık olarak çağıracaksınız” diye sordu. Denton, Sarraf dışındaki isimleri şöyle sıraladı: OFAC’tan (Yabancı Varlıkları Kontrol Ofisi) bilirkişi Mark Dubowitz, FBI ajanı Lisa Palluconi, FBI tanığı Bülent Bulut.”

Sarraf’ın sanıklıktan çıkarıldığı iddianamede yer alan biri tutuklu (Hakan Atilla), sekiz kişiye altı suçlama yöneltiliyor. Bunlar şöyle: “ABD ve özellikle de ABD Hazine Bakanlığı’nı dolandırmak için kumpas kurma, Uluslararası Acil Ekonomik Güç Yasası’nı delmek için kumpas kurma, bankacılık sisteminde sahtekârlık yapma, bankacılık sisteminde sahtekârlık yapmak için kumpas kurma, kara para aklama, kara para aklamak için kumpas kurma.”

Öte yandan, dün mührü sökülen mahkeme belgelerine göre; Sarraf 26 Ekim’deki gizli oturumda hakkındaki 7 suçlamayı kabul etti. Belgelerden Sarraf’ın cep telefonu ve alkol gibi yasaklı ürünleri hapishaneye sokmak için infaz koruma memurlarına rüşvet vermeye çalıştığı anlaşılıyor. Bu olaydan ötürü de Sarraf’a bir suçlama daha yöneltildiği ortaya çıktı.

Sarraf mahkemede bugün ve yarın ifade verecek.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.