Hissedebilir Varlıkları Koruma Topluluğu (HİVA) Kuruldu

Onsekiz Mart Üniversitesi’ndeki vegan toplulukları sebepsizce kapatılan öğrenciler, Hissedebilir Varlıkları Koruma Topluluğu (HİVA) adıyla bir araya geldi; şehirde düzenledikleri etkinliklerle yollarına devam ediyor .Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) öğrencilerinin bu yıl 9 Ekim tarihinde resmi olarak kurdukları ÇOMÜ Vegan Topluluğu, hiçbir gerekçe gösterilmeden 31 Ekim tarihinde kapatıldı.


Topluluğun kurucularından Şefika Yaren Arslan, veganlik.org‘a yaptığı açıklamada, ÇOMÜ Vegan Topluluğu’nun üniversite yönetimi tarafından kapatılması üzerine, yollarına üniversite dışı etkinliklerle devam etme kararı aldıklarını belirtti.

Hissedebilir Varlıkları Koruma Topluluğu (HiVA) adını alarak yeniden bir araya gelen vegan grup, Çanakkale’de üniversite dışında yapacakları etkinliklere odaklanıyor.

Üniversite bünyesindeyken 54 üyeye sahip olan topluluk, farkındalık yaratarak insanları merhamet ve barışa teşvik etmeyi amaçlıyor.

HİVA aynı zamanda, insan ya da insan harici tüm hissedebilir varlıkların, başkaları tarafından mülk muamelesi görmeme temel hakkını ve hissedebilir varlıkların kaynak olarak kullanılmama hakkına eşit olarak sahip olduğu ilkesini benimsiyor. Topluluk, gezegene verilen zararın eko-etik ve ekolojik sonuçlarına değinmeyi amaçlıyor; dışarıdan gelecek destek ve önerilere de açık.

HiVA’yla iletişime geçmek ve etkinliklerini takip etmek için instagram sayfasına tıklayın: @hissedebilirvarlk

Kaynak: https://veganlik.org/hiva/

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

1 Yorum

  1. Geri İzleme: Çanakkale 18 Mart Üniversitesi'nde vegan menü yeniden çıkmaya başladı | Dağ Medya

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.