İstanbul Yaratıcı Platformlar Ağ Haritası Hazırlandı

ATÖLYE ve British Council işbirliğiyle, İstanbul’un yaratıcı kültürünü oluşturan ve yaratıcı endüstrilerin gelişimine katkıda bulunan platformları görünür kılmak ve olası işbirliklerinin önünü açmak için bir yaratıcı platformlar ağ haritası hazırlandı. Kolektif bir veri haritalama, veri analiz ve veri yayımlama platformu olan Graph Commons’ı kullanarak hazırlanan bu ağ haritası, düşünce yazıları, farklı platformların detaylı profilleri ve bilgilendirici kaynaklar ile desteklenerek British Council web sitesi üzerinden yayımlandı. İki yıl süren bir çalışmanın ürünü olarak ortaya çıkan İstanbul Yaratıcı Platformlar Ağ Haritası’na buradan ulaşabilirsiniz.

Aralık 2016 ve Mart 2017 arasında yürütülen çalışmada, çeşitli niş konulara odaklanan 20 sanal platform saptandı. Araştırmada, fiziki bir mekâna sahip olan platformlar açısından ise 10 ortak çalışma alanı, 29 araştırma merkezi, 13 “maker” mekânı, çoğu üniversite bünyesinde olan 5 fab lab, 10 kuluçka merkezi, 2 teknopark ve 1 “living lab”’ yer aldı.

Sanal platformlar arasında ise sürdürülebilirlik, kentleşme, “maker” kültürü ve bireysel girişimcilik gibi konu başlıkları bulunuyor. Sürdürülebilirlik başlığı altında gıdasal sorunlar (Gastronomika,

Slow Food Youth Istanbul, Slow Food Türkiye, İstanbul Permakültür Kolektifi) ve ulaşım (Bisikletli Kadın İnisiyatifi, Bisikletli Ulaşım Platformu) gibi alanların yanı sıra, Sürdürülebilir Film Festivali adını taşıyan ekolojik film festivali gibi niş platformlar da bulunuyor. Kentleşme başlığı altında, sokak betimlemesi tasarımı (Sokak Bizim) ve yurttaş katılımı (Şehrine Ses Ver) gibi platformlar yer alıyor. “Maker” kültürü başlığı altında ise, Çırak Okulu, Maker Hareketi, İstanbul Hackerspace, amberPlatform, Onaranlar Kulübü ve Robotel, yelpazedeki yerlerini alıyor. Son olarak girişimciliğe odaklanan Stage-ˇCo ve farklı disiplinleri bir araya getiren bir ekibin yürüttüğü Yaratıcı Fikirler Enstitüsü, kendilerine özgü platform yapılarıyla öne çıkıyor.

İstanbul Yaratıcı Platformlar Ağ Haritası, ziyaretçilerin yaratıcı sektörleri daha iyi anlama, platformlar arasındaki etkileşimi görme ve potansiyel etkilerini anlamaları konusunda yardımcı oluyor.

Ağ haritasının yer aldığı British Council’in web sitesinde ayrıca ATÖLYE kurucu ortağı Engin Ayaz’ın “Yaratıcı Platformlar: Harita ve Çalışma Sahası” adlı yazısı da bulunuyor. Yazı, “platform” kelimesinin tanımı, geçmişi, iş modelleri ve yapılarını ele alarak İstanbul’daki yaratıcı platformların faaliyet alanlarına genel bir bakış sağlıyor.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.