Twitter, Irkçılık ve Şiddet İçeren Profilleri Askıya Alacak

Twitter, kullanıcı politikalarında önemli bir güncelleme yaparak ırkçılık yapan ve şiddet içeren tweetlere sahip kullanıcıların hesaplarını askıya alacağını duyurdu.

hwp’de yer alan haberde hafta içerisinde mavi tik uygulaması ile ilgili değerlendirme kriterini gözden geçirmiş ve bu uygulamayı bir süreliğine durduran Twitter, ırkçılığa ve siber şiddete savaş açtı.  Mavi tik uygulamasıyla Twitter’da kamuoyunun ilgisini çekebilecek bir hesabın orjinalliğini teyit eden Twitter, yaptığı açıklama ile ırkçı kullanıcıları engelleyeceğini belirtiyor.

Özellikle bu hafta içerisinde beyaz ırkçılığı yapan Richard Spencer, aşırı sağci Laura Loomer ve İngiliz Savunma Birliği kurucusu Tommy Robinson’un “mavi tik” rozetlerini iptal eden şirket, aynı zamanda aşırı sağcılar sosyal ağ üzerinden nefret söylemlerine karşı engel olmaya çalışacak.

18 Aralık tarihiyle başlayacak olan yeni uygulama politikalarına göre kullanıcıların kendi fikirleri veya üyesi oldukları platformların fikir ve etkinlikleri ile sivillere yönelik şiddet kullanımı ve teşvikinin önüne geçmeye çalışacak. Böylece Twitter’daki ayrımcı mesajların ve özellikle bu mesajları veren kişilerin Twitter’ın onayladığı kişiler olması durumu sona ermiş olacak.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.