Tahir Elçi, Öldürülmesinin İkinci Yılında Belgeseliyle Anılacak

Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’nin öldürülmesinin ikinci yılında, Elçi’yi konu edinen belgeselin gösterimi yapılacak. “Kırık Saat” adlı belgeselin galası, 28 Kasım 2017’de Diyarbakır Barosunda.  Kırık Saat’in yönetmenleri, Rabia Çetin ve Sinem Babul. Belgeselin kurgusu Alpay Yavuz’a ait. Müziği, Fırat Alkış, Hüsnü Arkan, Dengbej Mahmut imzalı. Ümit Kıvanç’ın danışmanlığını yaptığı belgesel, yapımcısı Sinem Babul. Filmin sponsorları da Objective Bursu, Diyarbakır Barosu ve TOHAV.

Bianet’te yer alan haberde, Diyarbakır Barosu Başkanı, insan hakları savunucusu avukat Tahir Elçi, Sur ilçesinde Dört Ayaklı Minare’nin çatışmalarda gördüğü zararla ilgili basın açıklaması sırasında, 28 Kasım 2015’te vurularak hayatını kaybetmişti. Öldürülmesiyle ilgili soruşturma sürüyor, hiç kimseye dava açılmadı.

Olay yeri incelemesi, olaydan 111 gün sonra yapıldı. Bilirkişi raporunda, Elçi’yi vuran atışın “tıbben ve fiziken tespit edilemeyeceği” yer aldı.  Diyarbakır Barosu’nun her Cuma yaptığı basın açıklamalarının sonuncusunda, soruşturma, “Baro Başkanımız Tahir Elçi soruşturma dosyasında henüz bir ilerleme olmaması ve  faillerinin yakalanıp yargı önüne çıkarılmamasını protesto etmek amacıyla yine bu hafta buradayız” sözleriyle özetlenmişti.

İnsan Hakları Ortak Platformu (İHOP) ve Diyarbakır Barosu, Tahir Elçi soruşturmasını şu infografikle anlattı:

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.