Malatya’da Alevilere ait 13 evin kapsına dün çarpı işareti konuldu

 Cemal Gürsel Mahallesi Gökalp Sokağı’nda bulunan ve Alevilerin yaşadığı 13 ev, kimliği belirsiz kişi veya kişilerce işaretlendi. İşaretlenen evlerde oturan aileler, kendilerine yaşatılanların ilk olmadığına dikkat çekerek, kendilerinden önce polislerin bu durumdan haberdar olmasının kafalarında soru işareti yarattığını söyledi.

Malatya’da Alevilere ait 13 evin kapsına dün çarpı işareti konuldu.  Sabah saatlerinde polisin söz konusu evlere gelerek incelemelerde bulunduğunu aktaran mahalle halkı, “İşaretlemelerden haberimiz yoktu. Polis sabah erken saatlerde, evimize gelerek konuyla ilgili bilgilendirme yaptı. Evleri işaretlenen biz olmamıza rağmen, bu olayı ilk olarak polisten öğrenmemiz çok ilginç bir durum. Bu işaretlemelerin polisler tarafından yapıldığını düşünüyoruz. Bu olayın faili derhal aydınlatılmalıdır aksi halde polisi bu durumdan sorumlu tutmaya devam edeceğiz” dedi.

Yapılan  işaretlemelerin  arkasında kimlerin olduğunun derhal açığa çıkartması gerektiğini belirten Elif Dedeoğlu (60), “Biz Alevileri ölümle tehdit ediyorlar. Bu işaretlemelerle biz Alevileri korkutacaklarını düşünüyorlarsa aldanıyorlar. Bizler bu mahallede oturmaya devam edeceğiz. Bizleri korku psikolojisiyle toplumdan soyutlamaya çalışıyorlar ama bizler korkmadık, korkmayacağız” diye konuştu.

Yapılan yazılamayı ilk olarak sabah saatlerinde kapıya gelen polislerden öğrendiklerini belirten Goncagül Milis (29), “Bu işaretlemeler çoğu ilde yapıldı. Alevilerin evlerinin bu şekilde  işaretlenmesi, Alevilere ‘Sizleri öldüreceğiz’ mesajı veriyor. Bizleri tedirgin eden bu olayla ilgili biran önce yetkililer  harekete geçmeli” diye kaydetti.

Bu işaretlemenin Alevileri toplum içinde sınıflandırmak, soyutlamak ve damgalama amacını taşıdığını aktaran Fatma Güngör (70), “Sabah kapımızı polis çaldı, kapınız işaretlendi dediler. Bir baktım ki tüm mahalle kapıları işaretlenmiş. Bu işaretlemeleri hak etmiyoruz. Biz Alevilerle ilgili bir problemleri ve sıkıntıları varsa gelip konuşabilirler. Bu işaretlemeler bizi hiçbir zaman yolumuzdan etmedi, etmeyecek de… Yıllardır asimilasyon politikalarına karşı kültürümüzü koruduk. Bugün polislerin bizden önce bu olayı kapıları çalarak bildirmesi kafalarımız da soru işareti yarattı. Failler açığa çıkarılmazsa başımıza geleceklerden hükümet sorumludur” diye vurguladı.

Toplamda 13 Alevi evinin işaretlenme olayından polisi sorumlu tutan Yüksel Kalın da (60), “Gün geçmiyor ki Alevilerle ilgili haberlerle karşılaşmayalım. Cem evlerimizi yıktılar, yaktılar. Bir çok ilde Alevilerin kapıları işaretlendi. Tüm bu uygulamalar artık son bulsun. Bizler ne olursa olsun mücadelemizden ve kimliğimizden vazgeçmeyeceğiz” dedi.

Yapılan işaretlemeleri  ‘insanlık dışı’ bulduğunu aktaran Yüksel, “Aslında bu uygulamalara biz Aleviler alıştık. Bu gibi yöntemlerle bizleri korkutmaya çalışacaklarını düşünmesinler. Bu uygulamalar biz Alevileri yıldıramayacaktır. Bu işaretlemeleri buraya yazanları tanıyoruz. Üç gün önce belediye tarafından zabıtalar mahallemize gönderildi. Bazı evlere girip kontrol edip çıktılar. Sebebini sormamıza rağmen, cevap vermediler. Sanırım işaretleme öncesi, tatbikat amaçlı geldiler. Bu yazılamalardan polis sorumludur” diye konuştu.

( Kaynak: http://jinnews.com.tr/news/content/view/70306 )

Yorumlar

yorumlar

Post source : http://jinnews.com.tr/news/content/view/70306

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.