Alevi Hubyar Tekkesi, Vakıflar Genel Müdürlüğü’nden Alındı

Tokat’ın 400 Alevi köyünden biri olan Hubyar köyünde bulunan Hubyar Tekkesi ve eklentilerinin de içerisinde bulunduğu 128 ada 7 parsel ve 128 ada 8 parselle ilgili Mustafa Temel tarafından 2006 yılında açılan dava 2016 Ekim ayında kesinleşmiş ve 14 Kasım 2016 tarihinde Hubyar Köyü Muhtarlığı tapuyu teslim almıştı.

Hemen akabinde davayı kaybeden Mustafa Temel Avukatı ve oğlu Aslan Temel, Vakıflar bölge müdürünün beyanına göre bir takım arşiv belgelerini Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne ibraz ederek Tekkenin 7 Mart 2017 tarihinde Vakıflar Genel Müdürlüğü uhtesine geçmesini sağlamıştı.

Vakıflar Bölge Müdürlüğü ve Genel Müdürlük nezdinde yapılan görüşmeler sorunun idari olarak çözülemeyeceğini göstermiş ve ardından tekkenin tekrar Köy Muhtarlığına geçmesi için Muhtarlık tarafından Vakıflar Genel Müdürlüğüne dava açılmıştı.

Hubyar Köyü Muhtarlığının Vakıflar Genel Müdürlüğü aleyhine açtığı tapu iptal davası 21 Kasım 2017 tarihinde görüşülerek karar bağlandı.

Verilen kararla Tekke, Cemevi ve eklentilerinin bulunduğu 128 ada 7 parsel sayılı yerle ilgili 7 Mart 2017 tarihli işlem iptal edilerek Tekke ve eklentileri yeniden Hubyar Köyü Muhtarlığı adına tescil edilmesine karar verildi.

Hubyar Kültür Vakfı Yönetim Kurulu adına Başkan Halil Patlak “Bizler söz verdiğimiz gibi Hubyar Köyü Muhtarlığı Tekkemize sahip çıkmaya devam edeceğiz” açıklaması yaptı.

Patlak, “Hubyar Sultan Tekkesi Hubyarlıların atası, Alevilerin kutsalı, Alevisi Sünnisiyle tüm insanlığın ortak değeridir.

Bundan sonra yapılacak olan iş Hubyar Sultan Tekkesinin bir Alevi inanç merkezine yakışır şekilde hem mimari hem de inançsal olarak yeniden yapılandırılmasıdır” dedi.

Yorumlar

yorumlar

Post source : https://bianet.org/bianet/toplum/191731-alevi-hubyar-tekkesi-vakiflar-genel-mudurlugu-nden-alindi

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.