Irak-İran sınırında 7.3 büyüklüğünde deprem oldu

Irak’ta  dün7.3 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Merkez üssünün Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’ne bağlı Süleymaniye kenti olduğu belirtilen deprem Türkiye’nin doğu ve güneydoğusundaki birçok yerden de hissedildi. Diyarbakır, Batman, Mardin, Siirt, Hakkari ve Şırnak’ta yaşayanların sarsıntının ardından sokaklara çıktı. Depremin yıkıcı etkisi özellikle İran’da kendini gösterdi. Yetkililer İran’da en az 164 ölü olduğunu, 1600 kişinin yaralandığını açıkladı.

Amerika Birleşik Devletleri Jeoloji Araştırmaları Kurumu’nun (USGS) verilerine göre Irak’ın güneydoğusunda yer alan Süleymaniye’de deprem yaşandı. Yerin 10 kilometre derinliğinde meydana gelen depremin richter ölçeğine göre 7.3 büyüklüğünde olduğu açıklandı.

Deprem yerel saatle dün 21:18’de meydana geldi. Deprem sonrası pek çok bölgede elektrikler kesildi halk soğuk havaya rağmen sokaklara çıktı.

İran’ın Kirmanşah eyaletinin vali yardımcısı Mücteba Nikkerdar, devlet televizyonuna yaptığı açıklamada en az 129 kişinin öldüğünü, ölü sayısının artmasının beklendiğini söyledi. Sınıra 15 km mesafedeki Sarpul-ü Zehab’da 60’tan fazla kişinin yaşamını yitirdiği belirtiliyor.

İran İçişleri Bakanı Abdülreza Rahmani Fazli, depremin gece saati yaşanmasının arama kurtarma çalışmalarını zorlaştırdığını, merkeze uzak köylerin durumundan endişe ettiklerini söyledi. Bölgede kırsaldaki evlerin birçoğunun kerpiçten yapıldığı biliniyor.

İranlı yetkililerin yaptığı son açıklamaya göre ülkede hayatını kaybedenlerin sayısı en az 164. 1600 kişinin de yaralandığı açıklandı.

Irak’taki yetkililer ise en az 6 kişinin öldüğünü, 50’den fazla yaralı olduğunu duyurdu. Daha çok Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’ndeki yerleşim birimlerini etkileyen depremin en büyük etkisi Derbandixan’da yaşandı. Süleymaniye’nin 75 km doğusundaki kasabada 4 kişi yaşamını yitirdi. Kasabada hastanenin büyük zarar gördüğü ve en az 105 yaralı olduğu aktarılıyor.

Halepçe’de de 12 yaşındaki bir çocuğun deprem sonrası elektrik kablosunun düşmesiyle akıma kapılarak hayatını kaybettiği belirtildi.

Irak-İran sınırında saat 21:18’de yaşananın 7.3’lük depremin ardından saat 00:33’te 4.8 büyüklüğünde bir deprem daha meydana geldi. Uzmanlar ilk 72 saatte 7.5 büyüklüğüne kadar artçı depremlerin yaşanabileceğini belirtti.

TÜRK KIZILAYINDAN AÇIKLAMA

Türk Kızılayı Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Irak’ın Süleymaniye kentinde meydana gelen ve ülkemizde de hissedilen deprem sonrası ekiplerimiz bölgeye sevkedilmiştir” dedi. Türk Kızılayı Genel Başkanı Kerem Kınık, Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Ekiplerimizi bölgeye sevk ediyoruz, Irak Kızılayı ile irtibat halindeyiz. 3.000 çadır, 10.000 battaniye, 1 mobil mutfak, 3.000 ısıtıcı ve 10.000 yatak Adana, Muş ve Elazığ Afet Bölge Depolarımızdan yükleniyor. Irak ve İran Kızılayı ile eşgüdüm halinde çalışıyoruz. Kuzey Irak Erbil depolarımızdan da sevkiyat hazırlığı yapıyoruz” açıklamasında bulundu.

 

AFAD: 8 ARAÇ VE 42 PERSONEL YÖNLENDİRİLDİ

Başbakanlık’a bağlı AFAD’dan yapılan açıklamada şöyle denildi:

“Irak-İran sınırında 7,2 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmiştir. Deprem; Hakkari, Şırnak, Mardin, Batman, Siirt ve Van illerimizde de hissedilmiş olup, bu bölgelerde olumsuz bir ihbar alınmamıştır.

Deprem sonrası arama kurtarma faaliyetlerine destek olmak üzere Van ve Diyarbakır İl AFAD Müdürlüklerinden 8 araç ve 42 personel Irak sınırına yönlendirilmiştir. Ayrıca, UMKE’den 1 araç ve 10 personel Irak sınırına doğru hareket etmiştir.

Deprem bölgesine hareket etmek üzere Ankara İl AFAD Müdürlüğü Arama ve Kurtarma Birliği teyakkuz haline geçirilmiş, Genelkurmay Başkanlığı tarafından görevlendirilecek hava aracı ile yeterli sayıda personel, ihtiyaç halinde bölgeye sevk edilecektir. Söz konusu personelin Erbil veya Bağdat kentine ulaşımlarının sağlanması için hazırlıklar devam etmektedir.

Deprem bölgesine gönderilmek üzere AFAD ve Türk Kızılayı’ndan 4000 adet çadır, 7000 adet battaniye ve 1 adet yemek TIR’ı Habur sınır kapısına sevk edilmiştir.”

Deprem, Irak ve Türkiye’nin yanı sıra Suriye, Kuveyt ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde de hissedildi.

Yorumlar

yorumlar

Post source : evrensel

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.