Mustafa Kemal Atatürk, 79. ölüm yıldönümünde anılıyor

Türkiye Cumhuriyeti’nin birinci cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk, 79. ölüm yıldönümünde anıldı.

Mustafa Kemal Atatürk, 79. ölüm yıldönümünde hayatını kaybettiği Dolmabahçe Sarayı’nda, Anıtkabir’de ve ülkenin çeşitli yerlerinde anıldı. Ülkenin çeşitli yerlerinde de saat 09.05’te sirenlerin çalmasıyla birçok kişi saygı duruşunda bulundu.

AKP’DE ANİ ’10 KASIM’ HASSASİYETİ

Bu yıl 10 Kasım anmalarının dikkat çeken yanlarından biriyse bazı AKP’li belediyelerin bugüne kadar görülmemiş şekilde yurttaşları anmalara götürme çağrısı yapması. AKP’deki bu ani değişimin nedeni anketlere bağlanıyor. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Atatürk karşıtlığının partiye oy kaybettirdiği, bu nedenle 2019 seçimleri öncesi söylemini değiştirdiği belirtiliyor.

ÇARALAN: TERS TEPEBİLİR

Evrensel yazarı İhsan Çaralan, bugünkü yazısında konuya dair şu ifadeleri kullandı: “AKP’nin bir diğer amacının da Kemalizm söylemini CHP’nin elinden alma taktiği olduğu anlaşılıyor. Ama AKP, ‘Dimyat’a giderken eldeki pirinçten olma’ ihtimaliyle de karşılaşabilir. Zira AKP içinde Atatürk düşmanlığı üzerinden yoluna devam eden cihatçı söylemin bu yeni yaklaşımı kabul etmesi kolay görünmüyor.”

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.