HDP’den Başbakan Yıldırım’a Paradise Papers sorusu

HDP, Danışma Kurulu toplanamadığı için ‘Malta Belgeleri adıyla yayımlanan belgelerin işaret ettiği finansal menfaat ilişkilerine yönelik’ araştırma önergesinin bugün görüşülmesini, grup önerisi olarak Genel Kurul gündemine getirdi. Önerge reddedildi. CHP grubu da yarın aynı konuyla ilgili önerge verecek.

Mithat Sancar: Ahlaken yargılanmalı

Meclis kürsüsüne önce öneri sahibi HDP Mardin Milletvekili Mithat Sancar çıktı. Sancar şöyle konuştu: ‘Bir süredir sızıntılardan, belgelerden konuşuluyor. Bundan önce Panama Belgeleri adı altında yayınlanan belgeler vardı. Malta belgeleri sızıntısıyla gündeme gelen finansal dünyadaki karanlık ilişkiler vardı. Şimdi de yeni bir sızıntıyla karşı karşıyayız. Paradise Papers’in bizi de ilgilendiren bir boyutu var çünkü bu belgelerde Başbakan Binali Yıldırım’ın çocuklarının şirketlerinin de adı var. Bu vergi cenneti olarak adlandırılan yerde ticari faaliyetlerini sürdürdüklerine ilişkin belgeler var. Sayın Başbakan da bunu reddetmedi.

Ortada iki ihtimal söz konusu olabiliyor; biri vergi kaçırmak, diğeri de vergiden kaçma ya da vergiden kaçınma… Her ikisi bir arada gerçekleşebiliyor ama bu şart değil. Vergi kaçırma apaçık yasalara aykırı bir faaliyet. Bu yasalara aykırı ama vergiden kaçınma yasalara aykırı olmak zorunda değil. Ahlaki ve ekonomik bir politik mesele olarak konuşulur. Vergiden kaçma esasen ahlaken yargılanmalı.

Başbakan Yıldırım’dan Off-shore hesabı iddialarına yanıt
Burada aslolan soruya daha önce yaptığı açıklamayla cevap vermiş oluyor mu? Hayır olmuyor. Soruşturma açılsın diyor çocuklarım hakkında, onların dokunulmazlığı yok diyor. Öncelikle Türkiye’de böyle bir soruşturmayı açacak bir savcı var mı diye sorarız ama acaba bu yatırımlarla ülkeye verdiği kayıp nedir, bunu sormak isteriz. Malta’da kurulu şirketler Türkiye’de faaliyet yapıyor mu?

Başbakan Yıldırım’ın çocuklarının Malta’daki şirketlerinden biri Türkiye’de ihale almış. Bu kazanç nereye gidecek, ne kadar vergilendirilecek?

Olayın öncesi

Başbakan Binali Yıldırım,  Paradise Papers belgeleriyle ortaya atılan ve Malta’da olduğu iddia edilen Off-shore hesaplarla ilgili konuşmuş, ”Bu şirketler açık faaliyet gösteren şirketlerdir. Bunu her yerden araştırabilirsiniz. Bu iddialar ilk kez ortaya atılmadı. İlk kez 2008 yılında çıktı. Hepsini açıkladım. Tekrar 2017 Mayıs’ta gündeme geldi. Yine açıkladım. Beni akılları sıra yıpratmaya çalışıyorlar. Milletim beni bilir. Benim dokunulmazlığım var ama oğullarımın yok her türlü araştırma ve inceleme yapılabilir. Haksız yere itham edilmeleri kabul edilemez. Biz onurumuzla varız. Ülkemiz ve milletimiz için bütün ömrümüzü verdik. Bizim için en büyük servet itibarımızdır. Gerisi gelip geçicidir. Ancak itibar insanı öbür dünyaya kadar taşıyacak elde edilmesi zor bir meziyettir. Bakın vergi verilmiyor diye itham ediyorlar” demişti.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.