Mimarlar Odası’ndan AKM tepkisi: Yıkmak da yıkıma terk etmek de suç

Mimarlar Odası Atatürk Kültür Merkezi’nin (AKM) yıkılıp yeniden yapılmasıyla ilgili projeye tepki gösterdi. İstanbul Karaköy’deki Mimarlar Odası binasında basın toplantısı düzenleyen Mimarlar Odası Genel Başkanı Eyüp Muhcu, AKM’nin bir kültür mirası olduğunu ve tarihi anıtsal bir yapı olarak yıkılamayacağını söyledi. Muhcu, AKM’nin daha önce alınan mahkeme kararında olduğu gibi aslına uygun olarak restore edilmesi gerektiğini söyledi.

Algı yönetimiyle kültür mirasının yıkılıp yerine başka bir yapının yapılmasının meşrulaştırıldığını söyleyen Muhcu, önceki gün AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından tanıtımı yapılan yeni AKM tanıtım toplantısının, “Koruma ve imar mevzuatına aykırı olarak, hukuki dayanağı olmayan, hazırlık sürecinde toplumdan gizlenen, mimari tasarım kültüründen yoksun, dogmatik bir gösteri” olduğunu söyledi.

AKM’nin anıtsal bir yapı olarak yıkıma terk edildiğini söyleyen Muhcu, “Gösterisi yapılan yeni projenin AKM ile uzaktan yakından alakası olmadığı anlaşılmıştır” dedi. Projenin Murat Tabanlıoğlu tarafından yapılmasının AKM’nin korunduğu anlamına gelmediğini söyleyen Muhcu, “Anıtsal bir yapıya bizzat oğlu tarafından ihanet edilmesi, ayrıca mesleki olarak değerlendirilmesi gereken bir durumdur” şeklinde konuştu. AKM’nin Cumhuriyetin öz kaynaklarıyla yaptığı ilk ve tek yapı olduğunu söyleyen Eyüp Muhcu, “Taksim Meydanı’nı bütünleştirici bir ögedir. Mimari değerleriyle koruma hukuku, Türkiye’nin imza attığı uluslararası sözleşmelerle bu anıtsal yapının varlığı güvence altındadır. AKM’nin yıkılması karşısında, yargının aldığı, ‘aslına uygun restore edilmesi kararı’ önemli bir güvence oluşturmaktadır” dedi.

Toplantıda, Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’nden Mücella Yapıcı’da bir sunum yaptı. AKM ile ilgili hukuki süreçleri belge ve bilgilerle anlatan Yapıcı, AKM’nin kentsel sit alanı içinde olduğunun mahkeme kararıyla tespit edildiğini söyledi.

Sanatçılar Girişimi Sözcüsü Orhan Aydın’da 600 sanatçıyı temsilen toplantıya katıldığını belirterek, “Erdoğan, çevre, doğa ve sanat düşmanlığına karşı bir araya gelmiş, erdemli sanatçıları terörist ilan etti. Ürettiklerini hayata ve insanlığa bırakan bütün sanatçı dostlarım adına bunu şiddetle reddettiğimizi ilan ediyorum. Bu ülkenin sanatçılarını hiç kimsenin terörist ilan etmeye gücü yetmez” dedi.

Yorumlar

yorumlar

Post source : birgün

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.