TEOG Yerine Mahalli Yerleştirme ve İsteyene Sınav Sistemi

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Anadolu Ajansı’na orta eğitimden liseye geçişteki yeni sistemi açıkladı. Kısa adı TEOG olan Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sınavı’nın kaldırılması sonrası yeni sistemin nasıl olacağına dair soruları yanıtlayan bakan, “Eğitim bölgesi ve sınavsız mahalli yerleştirme sistemini getirdik. Bu sistemde veli ve öğrencimiz adresine en yakın okula yerleştirilecek” dedi.

TEOG, 16 Eylül 2017 günü AKP Genel başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “ben TEOG olayını istemiyorum ve bunu da artık yanlış buluyorum. TEOG’un kaldırılması lazım. Biz TEOG’la mı geldik? Ne TEOG vardı, ne bir şey vardı” sözlerinin ardından apar topar yürürlükten kaldırılmış, yerine yeni sistem çalışması başlatılmıştı.

Yılmaz, Erdoğan’ın konuşmasından üç gün sonra “TEOG kaldırıldı, bu yıl yapılmayacak” açıklamasını yapmıştı ve yeni sistemin henüz belli olmadığını söylemişti.

2017-2018 eğitim öğretim yılında TEOG’a gireceklerini düşünerek hazırlık yapan öğrenci ve veliler yaklaşık 45 gündür yeni sistemin ne olacağına dair kapsamlı açıklama bekliyordu.

Başbakan Binali Yıldırım ise 29 Eylül günü sınavda test sorusu sorulmayacağını, açık uçlu sorular sorulacağını açıklamıştı. Ancak Bakan Yılmaz’ın açıkladığı sistemde sınav isteğe bağlı ve test.

“Bizim getirdiğimiz bu sistemde, evlatlarımızın kendi tercihlerini alacağız. Başvuru esnasında bir ekran önüne gelecek. Bu ekrandan 5 tane tercihte bulunacak. Her okul türüne göre hiçbir öğrencimizi, istemediği bir başka okul türüne yerleştirmeyeceğiz. O halde öğrencinin ve velisinin tercihi esastır burada.

“Velinin tercihinin dışında öğrencimizi herhangi bir okula göndermeyeceğiz.

“Biz, eğitim bölgelerini oluştururken, o şekilde oluşturacağız ki velimizin istediği meslek lisesi de olsun, velimizin istediği Anadolu lisesi de olsun, velimizin istediği imam hatip lisesi de olsun. Dolayısıyla bu eğitim bölgesi oluşturması, bu sorunu ortadan kaldıracak.”

“Ortaokulla lise arasındaki bir bağı biz kurmuş oluyoruz”
Yılmaz’a göre öğrenciler ortaokula nerede yazıldıysa lisede de o okula göre nerede okuyacağı belli olacak.

“Veliler, ortaokula kaydettikleri zaman evlatlarının bundan sonra hangi liseye gideceğini de bilebilecek. Dolayısıyla da ortaokulla lise arasındaki bir bağı biz kurmuş oluyoruz. Tercihe bağlı ve adrese en yakın okula yerleştirme olacağı için bu yaştaki öğrencilerin üzerinden sınav baskısı kalkmış olacaktır. Esas gayemiz sınavsız liselere geçişi sağlayabilmektir.”

Bakan Yılmaz yeni sistemde akademik başarıya göre okul seçilme dönemini bitirdiklerini söyledi:

“Bundan sonra, adres bölgelerindeki liselere farklı akademik düzeylerde farklı ilgi ve birikimdeki öğrenciler gelecek, akademik çeşitlilik sağlanacak ve bu, okulun başarı seviyesini yükseltecek.”

Yılmaz okullar arasındaki farkı da ortadan kaldıracaklarını belirtti:

“Bunun için ne yapmak lazım? Bizim bütün liselerimizi fen lisesi ayarına, sosyal bilimler ayarına ve proje okulları ayarına çıkarmamız lazım. Bu yolda gerçekten çok büyük mesafe katettik, bunu gururla söyleyebilirim.

“Fen lisesi sayımız 302, öğrenci sayısı 120 binin üzerinde. 12 bindi öğrenci sayısı, 120 binin üzerine çıkardık. 10 kattan fazla arttırdık. Hiçbir bölümde böyle bir artış da yok.”

Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, “Ülke genelinde belirlediğimiz farklı illerdeki sınırlı sayıdaki okulumuza sadece isteyen 8. sınıf öğrencilerimizin girebileceği bir sınav hazırladık, isteğe bağlı. Bu liselerin ismini ve sayısını Mayıs ayı gibi açıklayacağız.”

Yılmaz kendi deyimiyle “nitelikli” okullara sınav ile girileceğini söyledi.

Proje okulu olacaklarını söylediği “nitelikli okulların” daha sonra açıklayacaklarını söyledi: Ayrıntıları şöyle verdi:

“Nitelikli okullar diyoruz. Nedir bu? Fen Lisesi. Ülkemiz genelinde 17 bin 749 orta okulumuz var, 11 bin 57 lisemiz var. 8’nci sınıfta 1 milyon 200 bine yakın öğrencimiz var. Yüzde 90’ının üstündekini yerleştirdik, farklı illerdeki sınırlı sayıdaki okulumuza isteyen 8’nci sınıf öğrencilerimizin girebileceği sınavlar hazırladık. 600 gibi bir rakam. Proje liseleri bunların içine giriyor, bu liselerin ismini ve sayısını açıklayacağız.”

Bakan Yılmaz, yeni sistemin temel felsefesinin sınava girmenin isteğe bağlı olduğunu söyledi:

“Velilerimiz çocuklarını bu sınava ister yönlendirir isterse de yönlendirmez. Bir liseye yerleşmek için bu sınava girmek zorunlu değildir. Mevcut TEOG’da mutlaka sınava girmek zorundaydınız. Sınav mecburiyeti ortadan kalktı.”

İsteyene sınav sisteminin ayrıntıları

Yılmaz’ın açıklamalarından isteyene sınav sisteminin ana hatları şöyle:

Sorular merkezden

“Sınav yerelde yapılacak ama bütün sorular merkezden Bakanlığımızca hazırlanacak.

Sonuçlan Haziran’da açıklanacak

“Sınav sonuçlarını da kısa süre içerisinde yani Haziran ayı içerisinde ilan edeceğiz.

İki bölümlü test sınavı

“Sınav çoktan seçmeli soruların yer aldığı, sözel ve sayısal olmak üzere iki bölüm ve tek oturumdan oluşacak.

60 soru 90 dakika

“Sınav temel dersleri içerecek. Toplam 60 soru olacak ve 90 dakikalık bir süre verilecek.

Ağırlık 8. sınıf

“Sınavı 8’nci sınıf müfredatı ağırlıklı olmak üzere 6., 7. ve 8. sınıf ders müfredatına ve müfredatla amaçladığımız kazanımlara, ders kitaplarımıza uygun şekilde yapacağız.

Örnek sorular yayınlanacak

“8’inci sınıf ağırlıkta olmak üzere, 6, 7 ve 8’inci sınıftaki ders kitaplarının müfredatı ve kazanımları çerçevesinde, hepsini öğrencilerimize soracağız. Biz 6, 7 ve 8, hangi müfredatla öğrencilerimize ne veriyorsak hepsini bir şekilde ölçeceğiz.”

Yeni öğretmen alımları

Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, öğretmen atamaları hakkında sorulan soruya, “20 bine yakın öğretmenin alımı için şubatta bir duyuru yapıyoruz. Muhtemelen mayısta sınavlarını yaparız, haziran-temmuzda da atamasını gerçekleştiririz” cevabını verdi.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.