İklim Değişikliğine Karşı Yeni Plan: Güneş Kalkanı

Araştırmacılar, güneş ışınlarının mercanlar üzerindeki etkilerini test etmek için bilgisayar modelleme kullanıyorlar. Uygulama, iklim değişikliği oranını azaltabilir veya ortadan kaldırabilir. İşin bol soru işaretli kısmı; bu uygulamanın yan etkileri.

NBeyin’de yer alan çeviride, bilim insanları, iklim değişikliği ile mücadele etmek için radikal bir plan düşünüyorlar. Bu plan, üst atmosfere sülfat aerosol salınmasını ve dolayısıyla teorik olarak iklim değişikliği oranını düşürerek, güneş ışınlarının en azından bir kısmını uzaya yansımasını sağlayacak. Yani bu bir çeşit, Güneş Kalkanı.

Böyle bir hareket, mercanlardaki göze görülür değişiklikler ve kasırgaların artışı gibi iklim değişikliği sonuçlarının zararlı etkilerini durdurmaya yardımcı olabilir. İngiltere, Bedfordshire Üniversitesi’nden James Crabbe, bu tür jeomühendisliklerin ne gibi etkileri olduğunu anlamak için Karayipler’de bir araştırma yürütüyor. Crabbe, atmosfere kükürt dioksit enjekte ederek 2069 yılına kadar deniz yüzey sıcaklıklarının önemli ölçüde düşeceğini öngördüklerini söylüyor.

Crabbe ve ekibi, bu planın uygulanması durumunda ne olacağını görebilmek etmek için çeşitli simülasyonları kullandı. Denemeler, bölgenin okyanus sıcaklıklarının yükselmesini engelleyerek mercanlardaki değişiklikleri önledi. Dahası, kasırgaların sıklığı da azalmıştı. Bu da mercan kayalıklarının fırtınadan kurtulmak için daha fazla zaman kazanmasına olanak sağladı.

Bu türden çevresel kurcalamalar, birçok soruyu gündeme getirmekte elbette. Oxford Üniversitesi Bilim, Yenilik ve Toplum Enstitüsü’nden Rob Bellamy; “Güneş radyasyon yönetimiyle ilgili temel endişelerden biri, mutlak etkileri değil, yan etkileri” diyor. Bellamy, narin ekosistemlerle oynandığında bölgesel hava koşullarının ve musonların bozulabileceği, bu sebeple çok daha büyük sorunların ortaya çıkabileceği konusunda uyarıda bulunuyor.

Bellamy; “Bu değişiklikler, yerel olarak insanları etkileyebilir. Yani, dünyanın bazı bölgelerindeki insanlar amaçlanan faydaları görüyorken, diğerleri olumsuz etkileri ile uğraşmak zorunda kalabilirler. Bu da bir başka küresel soruna yol açabilir. Bu tür simülasyonların veya gerçekçi denemelerin çevreyi nasıl etkilediğini test etmek bile tartışmalıdır. Bilim adamları, uygulanan değişiklikler zararlı sonuçlar doğurursa, bunları tersine çevirebileceklerini garanti edemezler.”

Risklere rağmen mevcut iklim değişikliği hızı, Dünya ve onun sakinleri için heves kırıcı bir hal alıyor ve küresel ısınmaya karşı savaşmak için büyük bir çaba gerektiriyor. Önerilen çözümün, tüm gezegenin yararına olmasını sağlamak için çok fazla araştırma yapılması gerekiyor.

Kaynak: Futurism

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.