Photo Credit To Çizimler: Tarık Tolunay

Cumhuriyet Davasında Savcı Tutukluluğun Devamını İstedi

Cumhuriyet davasının dördüncü duruşması Çağlayan’daki İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dün görüldü. Davada Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu, Cumhuriyet Gazetesi İcra Kurulu Başkanı avukat Akın Atalay, Cumhuriyet muhasebe çalışanı Emre İper, muhabir Ahmet Şık, tweet’leri nedeniyle suçlanan Ahmet Kemal Aydoğdu tutuklu yargılanıyor.

Tarihi, gazete çalışanlarına yönelik olarak düzenlenen operasyonun yıl dönümüne denk gelen duruşmada mahkeme heyeti, Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu, Cumhuriyet İcra Kurulu Vakfı Başkanı Akın Atalay, muhabir Ahmet Şık ve muhasebe çalışanı Emre İper’in tutukluluğunun devamına hükmetti. Karar mahkeme salonunda alkışlar ve “hak, hukuk, adalet” sloganlarıyla protesto edildi.

Bir mahkeme üyesinin Sabuncu, Atalay ve Şık’ın tahliyesini talep etmesi, dikkati çekti. Bir sonraki duruşma, 25 – 26 Aralık’ta görülecek.

İddia makamının tanıklarından, Aydınlık yazarı Mehmet Faraç, bu duruşmaya da katılmadı. Gazetenin eski yazarlarından Doğan Satmış’ın, dönemin Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve MİT TIR’ları haberine ilişkin verdiği söyleşi, ek delil olarak dava dosyasına girdi.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.