‘Oğlanlar ve Kızlar’ çocuklara toplumsal cinsiyet eşitsizliğini sorgulatıyor

“Oğlanlar ve Kızlar” kitabı, çocuklara toplumsal cinsiyet eşitsizliğini örnekler üzerinden aktararak, bu eşitsizliği sorgulamalarına yardımcı oluyor.

Birigitte Labbe ile Michel Puech’un yazdığı, Azade Aslan’ın Türkçe çevirisini yaptığı “Oğlanlar ve Kızlar” kitabı toplumsal cinsiyet eşitsizliğine dikkat çekiyor. Çocukların sorgulama yetisini güçlendiren ve tartışma yürütebilecekleri bir kaynak olan kitap, toplumsal cinsiyet eşitsizliğini belli başlıklar halinde sunuyor.

“Oğlanlar ve Kızlar” cinsiyetleri, kadınların toplumdaki konumlarını, cinsiyet rollerini, farklılıkları, cinsiyetler ve meslekler arasındaki durumları eğlenceli bir biçimde çocuklara aktarıyor; çocuklara tüm bunlar çerçevesinde eşitisizliği sorgulattırıyor. Toplumsal cinsiyet eşitsizliğini birçok örnek ile çocuklara aktaran kitap, farklı hikâyelerle karşılaştırmalar yaparak bu rollerin kabul edilmişliği ve normalliği üzerine birtakım tartışmalar açıyor.

Kitap, belli süreçler sonucunda çocukların bu konuyla ilgili var olanı  sorgulaması ve ardından belli farkındalıklar yaratması; kendi hayatlarını, alışkanlıklarını, kullandığı dili ve hayallerini  şekillendirirken toplumsal cinsiyet eşitsizliğini gündemleri haline getiriyor.

Yorumlar

yorumlar

Post source : http://www.jinnews.com.tr

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.