Hayvan Hakları Savunucuları Eyüp Belediyesi Önündeydi

İstanbul Eyüp Belediyesi’nin sokak köpeklerine kötü muamelesi, dün belediye önünde protesto edildi. Geçtiğimiz günlerde Eyüp Belediyesi’nin sokakta yaşayan küpeli, aşılı, kısırlaştırılmış köpekleri iğneyle vurarak topladığına ilişkin görüntüler medyaya yansımıştı.

“Şimdi Biz Toplanıyoruz” sloganıyla belediye binası önünde toplanan hayvan hakları savunucuları “Sokak, hayvanların yaşam alanıdır”, “Diren Pati”, “Vicdanları olanlar yaşananlara göz yummayın”, “Sokaktaki kayıplarımız nerede?”, “Cumhurbaşkanına çağrımız: Eyüpsultan Belediye Başkanı Görevden Alınsın” pankartları taşıdı.

Eylem sırasında bir sokak köpeğinin belediye binasına doğru havlaması ve uluması dikkat çekti.

Bianet’te yer alan haberde eylemin ardından Eyüpsultan Belediyesi Başkan Yardımcısı Ahmet Turan Koçer de belediye binası içinde bir açıklama yaparak, iddiaları yalanladı, “Sokak hayvanları bize emanet. Biz onlara merhametle hizmet vereceğiz” dedi.

“Toplanan hayvanlardan bir daha haber alınamadı”

Hayvanların Yaşam Hakları Konfederasyonu Başkan Yardımcısı Şebnem Aslan, olan Eyüpsultan Belediyesi ve Belediye Başkanı Remzi Aydın’ın son günlerde gerçekleştirdiği eylemler ile kanunu çiğnediğini söyledi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Yıllardır kısırlaştırma yapılmadığı için sayıları hızla artan hayvanlardan dolayı vatandaşlar şikayet ettikçe, belediye, hayvanları başka ilçelere ve ormanlara atarak yok etmiş, toplanan hayvanlardan bir daha asla haber alınamamıştır. Göstermelik bir sayıyı da kilometrelerce uzaklıktaki İBB bakımevlerine götürerek ‘kısırlaştırma’ yapılıyor diye halkı kandırmıştır. Hayvanların önemli bir kısmını da bu götürüp getirmelerde yok eden Eyüpsultan Belediyesi vatandaşları karşı karşıya bırakmış ve toplum düzenini riske atmıştır. Oysa, kadrosundaki dört veteriner hekimle, kendi merkezlerinde, her gün 40 köpeği kısırlaştırmış olsalardı, yılda 10 bin köpek kısırlaşarak üreme kontrol altına alınmış olurdu.”

Belediye: Görüntüleri manipüle ediyorlar

Eylemin ardından Belediye Başkan Yardımcısı Koçer belediye binasında yaptığı açıklamada, sosyal medyada yayınlanan görüntülerin belediyeyle bağlantısı olmadığını savundu. Hayvan hakları savunucuları tarafından çekilen görüntülerde Eyüp belediyesinin araçları görülüyordu.

Koçer, Fransa’dan ölmüş köpeklerin fotoğrafların Eyüp’te gibi paylaşışdığını söylerken, bir gazetecinin “O görüntülerdeki sizin personeliniz değil mi?” sorusunun üzerine Koçer şunları söyledi:

“Personel değil değil. Karma veriliyor. Bizim ekiplerimizin görüntüleriyle başka şeyler karıştırılarak veriliyor. Bizim ekiplerimizin de görüntüleri yayınlanıyor. Ancak manipülatif şekilde yayınlanıyor. Kötü ve vahşi bir görüntüyle birlikte veriliyor bazen.”

Belediyenin yalanladığı iddiaları muhtar doğrulamıştı

Eyüp Belediyesi geçtiğimiz hafta tepkilerin ardından Hürriyet’e yaptığı açıklamada, “sadece 29 köpeğin kısırlaştırma, kuduz aşısı ve küpelerin yenilenmesi için toplandığını” ve Kısırkaya barınağına gönderildiğini söylemişti.

Kemerburgaz Mithatpaşa mahallesi muhtarı Gürkan Yılmaz ise Facebook’tan yaptığı paylaşımda belediyeye köpekleri topladığı için teşekkür ederken, hayvan hakları savunucularına da “bizi aramasınlar. 3-5 kişinin sesi fazla çıkıyor diye kimse korkacağımızı sanmasın” demişti.

CHP İstanbul Milletvekili Selina Doğan da konuyla ilgili bir soru önergesi vermişti.

Küpeli köpekleri toplamak kanuna aykırı

Sokak köpekleri kısırlaştırılıp, aşılandıktan sonra kulaklarına küpe takılarak sokağa geri bırakılıyor. 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’na göre, küpeli bir köpeğin belediye görevlileri de dahil olmak üzere toplanması kanuna aykırı.

Ayrıca kanun uyuşturucu iğnenin veteriner hekim tarafından yapılmasını şart koşuyor. Kontrolsüz yapılan uyuşturucu iğneler hasta ve yaşlı köpeklerin ölümüne neden olabiliyor.

Yorumlar

yorumlar

Post source : https://bianet.org/bianet/hayvan-haklari/191057-hayvan-haklari-savunuculari-eyup-belediyesi-onundeydi

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.