Festivalde ‘Herkes İçin Adalet’ aranacak

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi tarafından bu yıl 7. kez düzenlenecek Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali, “Herkes İçin Adalet” temasıyla 3-9 Kasım tarihleri arasında gerçekleşecek. Altın Terazi Uzun Metraj Film Yarışması’nda on film yarışacak, festivalde toplam 30 film gösterilecek. Festival, Hitler’in düşmesinden sonraki karmaşık süreçte Amerika’ya gitmeye çalışan yedi arkadaşın hikâyesini anlatan Sam Garbarski imzalı “Bye Bye Germany/ Elveda Almanya” filmiyle açılacak ve açılış töreni 2 Kasım Perşembe günü Cemal Reşit Rey’de yapılacak. Bu yıl Sinema Onur Ödülü ise yönetmen Erden Kıral’a verilecek.

Paneller ve atölye çalışmalarının yanı sıra festivalin akademik bölümünde “Hukuk Devletinin Terör ve Darbelere Karşı Korunması” konusunda akademik sunumlar yapılacak.

Uzun metraj yarışma jürisinin başkanı Feride Çiçekoğlu, jüride Selman Dursun, Demet Evgar, Tarık Tufan ve Barry Ward yer alıyor. Uzun metraj yarışmasında en iyi film 10 bin Avro ödülün sahibi olacak.

Altın Terazi Kısa Film Yarışması’nda da 10 film yarışacak ve İlksen Başarır (Başkan), Funda Eryiğit ve Faysal Soysal ana jürisinden oluşan  jürinin seçtiği birinci filme 2.500 Avro verilecek.

Festival bölümleri, yarışacak ve gösterilecek filmlerin listesi şöyle: 

Uluslararası Altın Terazi Uzun Metraj Film Yarışması:

Ayaz- Yönetmen: Dersu Yavuz Altun / Türkiye
Insyriated / Hayatın İçinde –Yönetmen: Philippe Van Leeuw / Belçika-Fransa
TheIntruder / Davetsiz Konuk –Yönetmen: Leonardo DiCostanzo / İtalya 2017
BeautyandThe Dogs/Güzel ve İtler– Yönetmen: KhaledWalidBarsaouİ, Kaouther Ben Hania /Tunus/Fransa/İsveç, 2016
Directions / Yol Ayrımı – Yönetmen: StephenKomandarev/Bulgaristan/Almanya/Makedonya, 2017
Geçmişteki Sır – Yönetmen: Raşit Görgülü / Türkiye, 2017
Hemşire – Yönetmen: Dilek Çolak / Türkiye, 2016
Hostages / Rehineler – Yönetmen: RezoGigineishvili / Gürcistan/Rusya/Polonya, 2017
Men Don’tCry / Erkekler Ağlamaz – Yönetmen: AlenDrljevic / Bosna-Hersek/Slovenya/Almanya, 2017
Mor Ufuklar – Yönetmen: Olgun Özdemir / Almanya/Türkiye, 2016

Adalet Terazisi Kısa Film Yarışması:

Cumartesi Düşü –Yönetmen: Alper Kızılboğa / Türkiye 2017
GodDistortion, Yanlış İnanç – Yönetmen: KarrarMousa / Irak, 2017
Güney Kutbu – Yönetmen: Emin Akpınar / Türkiye, 2016
İki Parça – Yönetmen: Murat Uğurlu / Türkiye, 2016
Mirov – İnsan – Yönetmen: Hasan İnce / Türkiye, 2017
İntrospection / İçe Dönüş – Yönetmen: JackWaddell /Avusturalya, 2016
Mutlu Kedi – Yönetmen: Umut HevalÇerkes / Türkiye, 2017
TheOrangeStory / Portakal – Yönetmen: Erika Street / ABD, 2016
#RefugeesWelcome / Mülteciler – Yönetmen: RamiroCantu /Meksika/ABD, 2017
Yeryüzündesin, Bunun Tedavisi Yok – Yönetmen: Umut Beşkırma / Türkiye, 2016

Panaroma

Bu bölümde farklı festivallerden seçilen filmler gösterilecek:

1945/ 1945
Yönetmen: Ferenc Török / Macaristan, 2017
Macaristan’da küçük bir kasabayı esrarengiz bagajları ile gelen iki Ortodoks Yahudi’nin gelmesi ile huzursuzluk hissi ile doldurur. Yıl 1945, savaş bitmiş, Yahudi komşularının gönderilmesinden sonra kendi ve onların toprakları ile yeni yapılanma içinde olan kasaba düğün hazırlığındadır. Kasabada ziyaretçilerle birlikte savaşta hayatta kalanlar geri dönerse , el konulan topraklara ne olacağı konusu tartışmalar yaratır. İki yabancının dönüşü ile başlayan bu düşünceler. Kasaba halkını bu durum için şeytanca planlar yapmaya ve diğer yandan da unuttukları vicdanları ile yüzleşmeye yöneltecektir.

’76 / ‘76
Yönetmen: Izu Ojukwu / Nijerya, 2016

Nijerya iç savaşından altı yıl sonra, ülkenin orta bölgesinden genç bir subay ile Güneydoğu bölgesinden güzel bir öğrenci arasında romantik bir ilişki başlar. Taze aşkları, bitmek bilmeyen askeri atamalarla neredeyse parçalanmıştır. Şimdi hamile olan kadının dünyası, kocasının acemice bir darbe girişimine dahil olduğunun haberiyle başına yakılır.

A Man of Integrity / Dürüst Bir Adam
Yönetmen: Mohammad Rasoulof / İran, 2017

Reza, karısı ve çocuğu ile beraber İran’ın kuzeyinde şehirden uzakta bir köyde yaşamaktadır. Günlerini sahip olduğu küçük balık çiftliğinde balık yetiştirerek geçirmektedir. Devletle ve yerel belediyeyle güçlü bağları olan bölgedeki özel şirketlerden biri yavaş yavaş tüm bölgenin kontrolünü ele almaya başlar. Hisse sahiplerinin istekleri, bölge üzerinden sağlanacak potansiyel kazanç ve ekonomik çıkarlar tüm bölgenin kaderini tayin etmeye başlamış, yerel işletmeler ve çiftlik sahipleri karşılarındaki ittifak halindeki bu güce karşı pes etme noktasına gelmişlerdir. Yozlaşmış yöntemleri ile piyasa ve sermayenin karşısında yenik düşmeye başlayan işletme sahipleri bir bir arsa ve mülklerini satmaya başlar. Reza ise elinden geldiğince çiftliği için direnmeye devam etmeye, pes etmemeye çalışmaktadır. Ancak en sonunda bu sertleşen mücadeleyi kazanamayacağını fark edip çiftliğini satıp yeni bir hayat kurmaya karar verir. Şirket ise gücünü artık sadece kazanmak için kullanmayacaktır.

Breadcrumbs / Ekmek Kırıntıları
Yönetmen: Manane Rodríguez / İspanya/Uruguay, 2016
LilianaPereira askeri yönetim sırasında kaçtığı ülkesine geri dönüyor. Hapis cezası, işkence ve oğlunun velayetenin kaybıyla dolu geçmişi ile yüzleşmek zorunda kalacaktır.Bir başka sistematik şiddet kurbanı kadınla beraber, Liliana’nın kalbinden geçenle vicdanı arasında seçim yapması gerekmektedir.

Bye Bye Germany / Elveda Almanya
Yönetmen: Sam Garbarski – Almanya/Lüksemburg/Belçika, 2017
Frankfurt, 1946. David Bermann (Moritz Bleibtreu) ve Yahudi arkadaşları Nazi rejiminden kaçabilmiş ve Amerika’ya gitme hayalleri kurmaktadır. Ama savaş sonrası gerekli parayı nasıl kazanacakları sorundur. Harika bir iş fikri ile bu sorunu çözebilme şansları olmuştur. Ama asıl sorun Bermann’ın geçmişidir. Akıllı ve çekici ama ödün vermeyen Amerikan görevli Sara Simon (AntjeTraue) Bermann’ın savaş zamanı yaptıklarını sorgulamaya devam etmektedir. Niçin iki pasaportu vardır? Nazilerle işbirliği yapmış mıdır? Hitleri ziyaret etmiş midir? Sara Simon ödün vermeden sorgulamaya devam etse de Bermann’ın gittikçe artan cazibesinden kurtulması zorlaşmaktadır..

End of the Season / Bir Dönemin Sonu
Yönetmen: Lars Henning – Almanya, 2016
Ömür boyu hapis cezasına çarptırılmış olan Becker serbest bırakılır. Şimdi tek isteği geçmişte işlediği suçu geride bırakarak yeni bir hayata başlamaktır. İş bulan Becker, yeni arkadaşlar edinir ve kendisine ilgi duyan Rita ile ilişkiye başlar. Ancak bir gün, 18 yıl önce, silahlı bir soygun esnasında karısını ve oğlunu öldürdüğü Dahlman karşısına çıkar. Dahlman, onun hakkında her şeyi bilmekte ve onu takip etmektedir. Becker, Dahlman’la uzlaşmak için her şeyi dener, onu rahat bırakması için yalvarır. Fakat Dahlman Becker’ın kefaretini Kabul edemez ve intikam ister. Becker’ın sevdiği insanları koruması için tek bir yol kalmıştır.

High Noon Story / Bir Öğlen Hikâyesi
Yönetmen: Mohammad Hossein Mahdavian / İran, 2017

Film İran devriminin sonrası, Cumhurbaşkanı Beni Sadr’ın görevden alınmasının arkasından yaşanan kanlı dönemi anlatmaktadır. Halkın Mücahitleri örgütüyle ittifaka giren Beni Sadr, hükümetteki İslam Cumhuriyeti Partisi’ne karşı bir ayaklanma çağrısında bulunmaktadır. Bu çağrının ardından başlayan kanlı sürecin, onlarca bombalama, yüzlerce cinayet ve idamın yaşandığı, binlerce ihbarın olduğu bir dönemin öyküsüdür.

It’s the Law / Kanun Böyle
Yönetmen: Ficarra&Picone / İtalya, 2017

Sicilya’nın küçük bir kasabası olan Pietrammare’de belediye başkanı seçimleri yaklaşmaktadır. Uzun yıllardır belediye başkanlığını yürüten düzenbaz Gaetano Patane tekrar kazanmak ve iktidarı elinde tutmak adına her türlü dalavereye başvurmaya hazırdır. İnsanlar politikanın al gülüm ver gülüm haline alışmış ve akışına bırakmışken belediye başkanının bu sefer rakibi, ilk politik deneyiminin getirdiği cesaret ve ideallerle dolu, 50 yaşındaki dürüst ve ahlaklı profesör Pierpaolo Natoli’dir. Tüm engellere rağmen Pierapolo kazanır ve kasabayı kanunlara ve kurallara saygılı bir biçimde yönettiği yeni dönem başlar. Ancak Pietrammare halkı buna hazırlar mıdır?

Land of the Little People / Küçük İnsanların Ülkesi
Yönetmen: Yaniv Berman / İsrail, 2016

Subay ailelerinin kaldığı bir köyde yaşayan dört küçük çocuk bir çete kurarlar. Çevredeki bulunan terkedilmiş, eski bir ordu üssünü kampları bellerler. İsrail’de yeni bir savaş başlar ve erkeklerin çoğu ülkelerine hizmet etmeye hazırlanmaktadırlar. Anneler televizyonlarının önünde endişeyle oturup hiç kımıldamadan haberleri seyrederken, denetimsiz kalan çocuklar kamplarına dönerler. Ancak onları bir sürpriz beklemektedir, birliklerini terk etmiş iki asker saklanmak için kamplarını kullanmaktadırlar. Çocuklar çalınmış bölgelerini geri kazanmaya çalışsa da askerler yerlerini bırakmaya niyetli değildirler. İki grup arasında acımasız bir çatışma başlar ve askerler, savaştan kaçarak sığındıkları bu yerde, bir o kadar tehlikeli ve kanlı başka bir savaşın içinde bulurlar kendilerini.

Maze / Labirent
Yönetmen: Stephen Burke / İrlanda, 2017

İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana Avrupa’da gerçekleşmiş en büyük hapishane firarının mimarı Larry Marley’nin hikâyesi. Larry’nin planını gerçekleştirmek adına hapishane gardiyanı Gordon’la kurduğu arkadaşlık ikisi için de hayatlarında çok şeyi değiştirecektir.

The Art of Loving, Story of Michalina Wislocka / Sevme Sanatı, Michaliny Wislockie’nin Hikâyesi
Yönetmen: Maria Sadowska / Polonya, 2017
Sevme Sanatı, imkânsızı başaran bir kadının, Michalina Wislocka’nın hikâyesidir. Muhafazakârlığı ve yaygın cehaleti bir kenara atan Wislocka bütün ülkenin cinsel hayatını kökten değiştirdi. Hem de sadece bir kitapla. Hayatta üç farklı evre: Bir karakter, bir kitap, sayısız maceralar ve engeller.

The Divine Order / Kutsal Düzen
Yönetmen: Petra Volpe / İsviçre, 2017
Nora, eşi ve iki oğluyla küçük bir köyde yaşayan genç bir ev kadınıdır. İsviçre kırsalı, 1968 olaylarının beraberinde getirdiği toplumsal değişimden henüz nasibini almamıştır. Nora’nın hayatı da değişmemiştir, hala herkes tarafından sevilen sessiz sakin bir kadındır. Ancak 7 Şubat 1971’de erkeklerin oylamasıyla gerçekleşecek seçimlerde, kadınların oy hakkı için savaşmaya başlayınca işler tersine döner.

The Other Side of Hope / Umudun Öteki Yüzü
Yönetmen: Aki Kaurismaki / Finlandiya/Almanya, 2017

Bu film iç içe giren iki farklı öyküyü anlatıyor. Bir tarafta bombalarla sarsılan Halep’ten kaçarak kız kardeşi ile yollara düşen Suriyeli bir göçmen, Halid. Uzun göç yolculuğunda kız kardeşini kaybeden Khaled bir geminin kazan dairesinde Helsinki’ye varır. Diğer yanda ise Wikström, kravat ve erkek gömleklerini satan bir seyir satıcıyken pokerde kazandığı para ile kendisine bir lokanta satın alır. Başvurusu reddedilen Halid diğer birçok mülteci gibi yasa dışı olarak kalmaya karar verir. Bir yandan da kız kardeşini aramaktadır. Yasa dışı yaşamda ırkçılık kadar dostlukla da karşılaşan Halid Wickström’ün restoranının çöplüğünde uyurken Wikström tarafından bulunur ve onun yanında çalışmaya başlar. Bu iki farklı insanın dostluğu dünyanın daha iyi bir yer olabileceğini ya da olması gerektiğini gösterir mi?

The Mine / Maden
Yönetmen: Aleksi Salmenperä / Finlandiya, 2016
Yönetmenliğini Aleksi Samenperä’nın, yapımcılığını Helsinki-filmi’nin üstlendiği dram-gerilim filmi Maden, Jussi’nin hikayesini anlatıyor. Laponya’daki nikel madenlerinin sorumluluğunu yeni üstlenen Jussi, ondan habersiz, çevre için tehlikeli maden çıkarma uygulamaları yürüten maden sahibi Pekka ile karşı karşıya gelir.

Volt / Volt
Yönetmen: Tarek Ehlail / Almanya/Fransa, 2016
Yakın gelecekte baskıcı bir yönetimi konu alan filmde polis memuru olan Volt bir operasyon esnasında mülteci Hesham’ı öldürür. Suçu cezasız kalan Volt’un suçluluk duygusu onu kurbanın dünyasına çeker. Gündüzleri polis memuru, geceleri mülteci tarafında olan Volt, işlediği suçun yol açtığı isyanlara tanıklık eder. İçerde ve dışarıda baskı gitgide artarken, Volt işlediği suçun affedilemez olduğunu fark eder.

İz Bırakanlar…

Festival kapsamında düzenlenen ve sinemaya damgasını vurmuş film gösterimlerinin yapılacağı “İz Bırakanlar” bölümünde bu yıl Erden Kıral imzalı “Bereketli Topraklar Üzerinde”, Feride Çiçekoğlu’nun senaryosunu yazdığı Tunç Başaran imzalı “Uçurtmayı Vurmasınlar”, JimSheridan’ın yönettiği “Inthe Name Of Father / Babam İçin” filmi, Norman Jewison imzalı “AndJustice for All / Herkes için Adalet” ve Costa Gavras’ın ünlü “Missing / Kayıp” filmi yer alıyor.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.